Divadelní představení - „Motýli“ (Recenze)

V pátek 22. února 2008 jsme místo několika vyučovacích hodin navštívili divadelní představení „Motýli“, které se odehrálo v Kulturním domě v Holicích. Pod touto hrou je podepsán Leonard Gershe, rodák z New Yorku, jehož tvorba se objevuje i na českých jevištích. K sepsání tohoto díla se Gershe rozhodl poté, co zaslechl v rozhlasu zpověď mladého muže, který se obdivuhodným způsobem dokázal vyrovnat se svým handicapem - slepotou.

Tento mladík jménem Don Baker, kterého ztvárnil Vojta Kotek, žije v pronajatém bytě v New Yorku a se soběstačností nemá žádné problémy. Dýchá se mu dokonce volněji než dříve, protože odstěhováním od své příliš starostlivé matky získal potřebnou svobodu a klid. Tento řád naruší Jill Tannerová alias Klára Jandová, Donova nová sousedka, která vše doslova obrátí vzhůru nohama. Oba mladí lidé sdílejí podobné touhy - Don spatřuje svou budoucnost v hudbě a Jill se snaží dostat do přízně známého režiséra. Jill nejprve vůbec netuší, že je Don slepý, poté se k němu chová dál spontánně a přirozeně, což většina veřejnosti nedokáže. Na scéně se objeví Donova svérázná matka v podání Valérie Zawadské, která syna přemlouvá k návratu domů a jeho nový styl života vůbec neschvaluje.

Motto této hry zní: „Co je víc? Milovat, nebo být volný jako motýl?“ Z toho vyplývá, že láska zde dostává velký prostor, nejedná se však o sladkobolný a kýčovitý patos. Seznamujeme se zde s pocity handicapovaného mladíka, který se snaží svůj problém překonat a začlenit se do normálního života. Důležitou složku scénáře tvoří originální humor a zajímavá atmosféra. Ačkoliv se jedná o drama s minimem postav a odehrávající se v jedněch kulisách, děj neupadá ve stereotyp a nudu. Hra je založena na vtipných a někdy tragikomických dialozích obou hlavních protagonistů.

Představení „Motýli“ sklidilo (nejen) v Holicích velký úspěch, na čemž jistě nesl velký podíl režisér Alexej Pyško a dobře sladěná herecká dvojice Kotek a Jandová. Příběh přinesl divákovi pobavení, zamyšlení a nevšední kulturní zážitek.


Přidal: Aleinad

Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 439
Zhlédnuto: 3318 krát
Datum publikování: 7. 2. 2010