I knihy mě učí poznávat svět. (Jiné)

Už od pradávna se lidé snaží zachytit svůj pohled na život, své zážitky či utkvělé představy. Pravěcí lidé malovali své životní příběhy na zeď jeskyně, později ve starověku vyspělé civilizace jako Řekové a Egypťané zakreslovali legendy pomocí znaků a hieroglyfů. Ve středověku se již zapisovalo do knih, ale ty si mohli dovolit pouze ti bohatší, jelikož psaní, nebo opisování a zdobení trvalo i několik let. Avšak Johannes Gutenberg a jeho knihtisk umožnil, aby také chudší lidé měli přístup ke knížkám. Dnes si stačí zajít do knihkupectví nebo do knihovny.

Jak si ale vybrat tu správnou knihu? Pro malé děti hrají velkou roli obrázky, čím barevnější, tím lepší. Mě musí zaujmout nadpis, obal a zkrácený obsah na zadní straně obálky. Samozřejmě si též vybírám podle žánru. A kdybychom se stále nemohli rozhodnout, tak existuje ještě internetu, kde můžeme najít všemožné recenze.

Právě náš volný čas nemusí zaplnit pouze surfování po internetu, ale četba beletrie. Znáte ten pocit, kdy čtete a nemůžete přestat, protože duchem jste zrovna v krásném knižním světě? A to na knihách miluji. Díky nim prozkoumávám hlouběji náš svět, nebo objevuji nový, který je plný kouzel, dobrodružství a záhad.

Prostřednictvím knížek také poznávám nové osoby, některé z nich jsou fiktivní, kterým nikdy neřekneme ahoj, ale často je známe lépe než svého nejlepšího přítele. Náš fiktivní kamarád nás může seznámit s reálnými přáteli. Vždyť to, co utváří přátelství, je důvěra a společná náplň hovoru.

Je možné, že za pár let si už nebudeme povídat o příbězích z knih, protože co včera bylo novinkou, dnes už patří do sběru. A třeba nám jednoho dne nebudou listy stránek klouzat mezi prsty, nýbrž mi budeme prstem tančit po dotykové obrazovce Kindle. Je jen na nás, co si vybereme.

Knihy tvoří velkou část našeho života, kdybychom všechno znali, nebylo by už co objevovat. Proto čtěme o objevujme.


Přidal: Nejka

Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 405
Zhlédnuto: 1563 krát
Datum publikování: 30. 12. 2012