Dopis pro Edgara Allana Poea (Dopis)

Vážený pane Edgare Allane Poee.

Píši Vám, jelikož mne zaujala Vaše díla a myslím, že byste měl vědět, jak hodně jste ovlivnil literaturu, ale nejdříve bych se měla představit. Jmenuji se Andrea Monteiro, je mi patnáct let a žiji ve 21. století. Mám mnoho zálib a mezi ně patří i čtení. Ráda čtu příběhy, ve kterých je nadpřirozeno, nevysvětlitelné záhady a dobrodružství. Možná právě proto mě oslovily Vaše povídky. Dozvěděla jsem se o Vás ve škole, kde jsme četli Černého kocoura. Po této povídce jsem si půjčila jednu z Vašich knih Jáma a kyvadlo a potom už jenom četla, četla a četla. Sama jsem se jednou pokoušela napsat horor na základě mého strašidelného snu, nicméně to nedopadlo moc dobře a do teď není dokončen. Třeba nemám dostatek fantazie, nebo talentu. Díky Vám vznikl nový literární žánr, detektivky. Můžete být na sebe velice pyšný, protože Vraždy v ulici Morgue je první detektivní povídka. Ovlivnil jste velké množství spisovatelů. Vám jistě neznámý Arthur Conan Doyle se nechal inspirovat C. A. Dupinem a psal detektivní příběhy o Scherlocku Holmesu.

Všimla jsem si, že některá místa v povídkách jsou reálná, navštívil jste je někdy? A cestoval jste hodně? Byl jste třeba ve Francii, tam bych se chtěla podívat.

Když čtu Vaše příběhy, běhá mi mráz po zádech a někdy mi nedají ani spát. Smím se Vás zeptat, jak Vás napadlo, aby v povídce Vraždy v ulici Morgue vraždil orangutan? Líbil se mi konec příběhu Vrah jsi ty!, být v tu chvíli hostem pana Karlíčka Dobráčka, krve by se mě nikdo nedořezal. Poměrně komické mi přišlo Muž, který se rozpadl a při čtení Předčasný pohřeb jsem si vzpomněla na návštěvu brněnských katakomb, přesněji Kapucínské krypty, kde byli mumifikovaní lidé včetně ženy s nepřirozenou polohou těla a podivným výrazem, pohřbili ji totiž zaživa. Měla jsem hodně nepříjemný pocit když jste popisoval člověka zavřeného v rakvi hluboko pod zemí, Jednoduše řečeno, člověk se u Vašich povídek nikdy nenudí, ale bojí.

Budiž Vám země lehá

Vaše horlivá čtenářka Andrea Monteiro


Přidal: Nejka

Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 462
Zhlédnuto: 2530 krát
Datum publikování: 26. 12. 2012