Divadelní představení - „Vrátila se jednou v noci“ (Recenze)

V sobotu 4. dubna 2009 jsem navštívila premiéru divadelního představení „Vrátila se jednou v noci“, které sehráli členové ochotnického souboru v Kulturním domě v Holicích. Zkušená režisérka Jitka Juračková tentokrát vybrala hru argentinského autora Eduarda Rovnera pojednávající o kontaktu se záhrobím. Zajímavý námět a skvělé herecké obsazení již předem slibovaly příjemný kulturní zážitek.

Originalita se projevila již u graficky propracovaného programu, který kromě informací o účinkujících odpovídal na nevyřčenou otázku: „Proč právě argentinský autor?“ Další kuriozita spočívala v hudebním doprovodu provázejícím celý děj. Jaroslav Mlejnek, Petr Sopoliga, Petr Juračka a Josef Kudrna volně improvizovali na skladbu Volver a předvedli tak své umění hry na klavír, příčnou flétnu, saxofon a harmoniku. Na scéně se objevil také stylový slogan holického hřbitova: „To, co jste dnes Vy, to jsme byli my; to, co jsme dnes my, to budete Vy.“

Ve hře se prolínal svět živých se světem mrtvých, nechyběl zde ani humor a atmosféra hispánské a židovské kultury. A o čem dílo pojednává? Zesnulá Fanny, alias Libuše Straková, se dozví, že její syn Manuel v podání Petra Hlavatého se bude ženit, a rozhodne se potomka navštívit, aby mohla regulovat jeho plány. Manuel není z aktivních zásahů své matky příliš nadšený a brání se kritice jeho života, zaměstnání a nevěsty Dolly (Iva Skálová). Fanny je pro všechny ostatní neviditelná, což způsobuje mnoho komických situací. Mezi matkou a synem zůstalo mnoho nevyřčeného, nakonec však situaci vyřeší. V roli seržanta Chirina mluvícího ve verších se objevil holický starosta Pavel Hladík. Další role ztvárnili Vladimír Hladík, Vítězslav Vondrouš, Lída Voříšková, Josef Koráb a František Běhounek.

Publikum ocenilo aktéry dlouhotrvajícím potleskem, nejvíce ovací sklidila Libuše Straková, jejíž vitalita je obdivuhodná. Zajímavý námět nezklamal a holičtí ochotníci opět ukázali svou kvalitu a mnohotvárnost, proto si svou oblíbenost u publika rozhodně zaslouží.


Přidal: Aleinad

Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 402
Zhlédnuto: 2949 krát
Datum publikování: 7. 2. 2010