< Předchozí referát Zpět na výpis látekEkonomika - obchodní společnostiZáklady společenských věd

MG Následky rozhodování

Následky rozhodování Volný den

Rozhodovací proces 


členění  £ teorie 

Realizace ☞  praxe

      

£ Zjištění problému Jde o tzv. identifikaci problému, o jeho uvědomění získaném analýzou a vyhodnocením informací všeho typu.      Výsledkem je rozpoznání situace ( okamžitá/potenciální ) mající vliv na naši firmu a vyžadující řešení

 ☞Při vyhodnocování tohoto problému si zanalyzuji všechny informace týkající se této hrozby (zda nehrozí nečekaná návštěva či zda jsem se nesplet a volný den mne čeká až zítra)       

£ Bližší seznámení s problémem Při analýze problému je důležité, zda nám jsou příčiny onoho problému známe, a pokud ne tak je nutné uvědomit si, zda nám poznání problému pomůže v jeho řešení.  Zjištění příčiny a faktorů problému vzájemných vazeb, vyhledání řešení a stanovení svých cílů to vše se rovná vlastní formulaci problému    ☞V případě, že jsme se s volným dnem ve svém životě nesetkali a nemůžeme tudíž využít našich zkušeností, přijde na řadu poznání a vyřešení problému.      


£Tvorba variant  Tento rozhodovací proces klade vysoké nároky na tzv. „tvůrčí schopnost rozhodovat“ čím je počet variant menší tím je menší naděje na nalezení kvalifikovaného a účinného řešení. A naopak vyšší počet variant přispívá k nalezení dobrého řešení problému.     K řešení problému přispívá týmová práce a kvalitní příprava pro naše rozhodnutí.  

☞Tvorba variant rozhodování prakticky říká, počítej se vším a tím pádem tě nebude moci nic zaskočit. V tomto procesu si nevybírám onu variantu, ale pouze hledám všechna možná řešení    Při tvorbě variant pro můj volný den se nejspíše budu rozhodovat mezi variantou odpočinku, a problémů jenž je třeba vyřešit. V nejlepším případe obojí na kombinovat (příjemné s užitečným). Npř. vezmu přítelkyni do divadla na divadelní hru autora, o němž se učím ve škole.      


    £Zhodnocení variant Při stanovení svých kritérií (kvalitativních-udělám to pořádně, kvantitativních-co nejvíce). Každé z těchto kritérií splňuje určitý požadavek popřípadě požadavky (v lepším případě) Po stanovení všech následků, kritérií, podmínek a požadavků si vyberu tu variantu, z níž budu mít nejvyšší profit.

 

☞Po stanovení svých požadavků a vyhodnocení následků si vyberu jednu z variant a začnu se plně soustředit na její realizaci (co mi přinese)     Varianta odpočinku špatná není, ale můj profit z ní bude jen 25%. Při variantě, v níž jsem se rozhodnul k řešení problému, bude můj profit o něco vyšší ale přesto ne uspokojující 35%. Třetí varianta přináší největší užitek jak odpočinek tak řešení problému 50% a proto se pravděpodobně rozhodnu pro ni. (např. vyprodané lístky rozhodnu se pro druhou variantu)      £Realizace zvolené varianty Zde jde o fyzickou realizaci svého zvoleného řešení.   Koupím si dva lístky do divadla. Už nezvažuji různá pro a proti (vše již bylo zváženo) nyní se jedná o realizaci.       


   £Kontrola výsledků Týká se kontroly svých cílů, (stanovených/uskutečněných). Zjištění zda byl problém vyřešen a zda stále netrvá. V případě velké odchylky od předvídaného výsledku si situace vyžaduje nápravné řešení.

  ☞Z večera stráveného v divadle si nic nepamatuji, tudíž si musím sehnat informace o obsahu díla z externích zdrojů.



Přidal: Rascot 23. 6. 2013
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 474
Zhlédnuto: 858 krát
< Předchozí referát Zpět na výpis látekEkonomika - obchodní společnostiZáklady společenských věd