Zpět na výpis látekHudební výchova

Zpěvačka Marie Rottrová

Marie Rottrová narozena 13.listopadu 1941 v Ostravě, Česko (tehdy Protektorát Čechy a Morava), přezdívaná „Madam Soul“, je českou zpěvačkou populární hudby, pianistkou a textařkou.

Pochází z hudební rodiny – otec byl varhaník a matka zpěvačkou. V roce 1960 se zúčastnila hudební soutěže, která hledala mladé talenty, odkud se dostala do Československé televize. Nejprve zpívala s Věrou špinarovou. Byla součástí skupiny Flamingo (později přejmenovaná na Plameňáci), zpívala zde s Petrem Němcem soulový repertoár. První LP se skupinou Flamingo byla vydána v roce 1970. Písňové texty pro ni psali Jaroslav Wykrent, Jiřina Fikejzová či Jaromír Nohavica, ona sama si písně psala jen zřídka, přesto její skladba „Měli jsme se potkat dřív“, ke které napsala hudbu, patří k nejžádanějším.

Její romantické hity „Lásko voníš deštěm“ (cover verze „She’s gone“ od Black Sabbath), „Kůň bílý“ (cover Maryla Rodowicz: „Ballada wagonowa“), „Markétka“ (cover Maryla Rodowicz: „Małgośka“), „Řeka lásky“ (hudba i text Jaroslav Wykrent), „Skořápky ořechů“ a další jsou dodnes pouštěny v rádiu.

V letech 1982 – 1986 pracovala jako moderátorka pořadu „Divadélko pod věží“, pozvání sem přijalo mnoho českých umělců, s některými z nich nazpívala duety (Karel Gott – „Najednou“, Jiří Bartoška – „Klíč pro štěstí“, Pavel Bobek – „Klíč pro štěstí“).

V roce 1968 absolvovala první zahraniční zájezd do Jugoslávie, byla hostem v NDR a Švýcarsku, zpívala na Kubě, v Bulharsku, Maďarsku a Německu, podnikla koncertní turné v Polsku a SSSR.

Její hudební dráha byla přerušena společenskými změnami v roce 1989 (Sametová revoluce – pád komunistického režimu v Československu) i zdravotními problémy.

Roku 2001 se Marie Rottrová vrací na hudební scénu. Po albu „Podívej“ v produkci Zdeňka Vřešťála a Víta Sázavského z Neřež je opět velmi žádanou zpěvačkou, která má velkou prodejnost alb i stále vyprodané koncerty v Česku a na Slovensku. V roce 2003 vyšel výběr „Všechno nejlepší“, za který Marie Rottrová získala 2× platinovou desku. O rok později vychází album duetů „Ty a já“, obsahuje duety s Karlem Gottem, Petrem Němcem, Karlem Černochem či Pavlem Bobkem.

V roce 2008 vychází premiérové DVD s názvem „Tisíc tváří lásky“, za které už při jeho křtu získala platinovou desku.
Přidal: jenikkozak 22. 12. 2012
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 341
Zhlédnuto: 1606 krát
Zpět na výpis látekHudební výchova