Zpět na výpis látekNásledující referát >Evangelista Jan PurkyněDějepis

Bedřich Hrozný

"Vědec, jenž rozluštil písmo Chetitů"

Bedřich Hrozný, významný český archeolog, se narodil 6.května 1879. Vzdělání Hrozný získává nejprve na gymnáziu v Kolíně, potom nastupuje na vídeňskou univerzitu. Později odjíždí do Berlína, kde publikoval svůj první vědecký svazek „Peníze u Babyloňanů“.
Roky největší Hrozného slávy přicházejí o deset let později, se začátkem první světové války. Je vyslán do Istanbulu jako pomocník při rozlušťování archeologických nálezů, patřící nejspíš Chebitům. Po návratu do Vídně pak Hrozný rozluští chebitské písmo a zařadí jej do skupiny písem indoevropských. Pár let potom o tomto písmu vydává německy psanou knihu"Základy chetitského jazyka“.
V roce 1918 se Horzný vrací do Prahy a stává se profesorem na Karlově Univerzitě a zakládá katedru orientalistiky. Taky pořádá vědecké expedice do Sýrie a Turecka a objeví při nich zbytky chetitského města.
Ve třicátých letech Bedřich Hrozný patří k nejznámějším osobnostem české vědy doma i v zahraničí - přednáší na mnoha evropských univerzitách, pořádá přednášky pro veřejnost. A to i po uzavření vysokých škol.
V roce 1944 je Hrozný postižen mozkovou příhodou a proto se po válce do univerzitního života nevrátí.
Bedřich Hrozný, vědec, jehož tolik proslavila chetitská věta "Nyní chléb budete jísti, vodu pak budete píti...", umírá 12. prosince roku 1952. Jeho ostatky jsou uloženy na hřbitově v Lysé nad Labem.Přidal: kikinka.ks 18. 7. 2008
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 207
Zhlédnuto: 2138 krát
Zpět na výpis látekNásledující referát >Evangelista Jan PurkyněDějepis