Zpět na výpis látekNásledující referát >Zpěvák Janek LedeckýHudební výchova

Zpěvák Karel Černoch

Karel Černoch byl český zpěvák, muzikálový herec, hudební skladatel a moderátor. Narodil se 12. října 1943 v Praze, Česko.

Začínal jako rokenrolový a bigbeatový zpěvák v 60. letech 20. století, prošel řadu tehdejších avantgardních hudebních skupin, z nichž patrně nejvýznamnější byla skupina Juventus, na jejímž repertoáru se podílel také autorsky. Postupně se etabloval jako zpěvák středního proudu. Po vítězné „Písni o mé zemi“ na Bratislavské lyře 1969, která byla pojata jako protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, však byl umělecky šikanován a konečně dostal zákaz činnosti. „Píseň o mé zemi“ ovšem nebyl jediný Černochův "prohřešek" proti nastoupivšímu normalizačnímu procesu.

Návrat do sdělovacích prostředků a ke s tím spojené publicitě se mu podařil po roce 1971, poté co vykonal od normalizátorskému režimu požadovanou sebekritiku, veřejně se distancoval od „Písně o mé zemi“ a jejího poselství a vrátil v r. 1969 získanou Bratislavskou lyru včetně údajně nepřiměřeně vysokého honoráře. Veřejnost přijala tento krok diferencovaně: Část publika Černochův comeback uvítala, jiní ho proto považovali za zrádce a kolaboranta; v tom je utvrzovala i jeho opakovaná účast na kulturních vystoupeních a jiných akcích se značným akcentem propagace komunistického režimu.

Po převratu v roce 1989 se etabloval jako úspěšný muzikálový herec a zpěvák, vystupoval také s českým komikem a hercem Jiřím Wimmerem, působil též jako moderátor.

12. prosince 2007 podlehl rakovině tlustého střeva.
Přidal: osmikraska 18. 3. 2012
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 219
Zhlédnuto: 1920 krát
Zpět na výpis látekNásledující referát >Zpěvák Janek LedeckýHudební výchova