< Předchozí referát Zpět na výpis látekZpěvák Pavol HaberaHudební výchova

Zpěvák Michal Tučný

Michal Tučný byl český zpěvák, skladatel a textař. Jednou z legend české country music (často byl označován za jejího krále).

Narodil se 11. ledna 1947 v Praze, Česko. Vyučil se prodavačem (sám se o tom v několika písních zmiňuje). V mládí se učil hrát na kytaru a klavír, docházel zpívat do sboru. Maturitní zkoušky složil v roce 1965 na obchodní škole.

Na prvním ročníku Porty (český soutěžní hudební festival založený 1967) zaznamenal jako host skupiny Rangers velký ohlas. Roku 1969 vstoupil do skupiny Greenhorns. Na radu Honzy Vyčítala začal Michal zpívat česky. Tehdy vznikly jeho hity jako „Blues“, „Folsomské věznice“, „Rovnou, tady rovnou“, „Blízko Little Big Hornu“ a další. Od roku 1974 působil ve skupině Fešáci. Tehdy vznikly další hity jako „Já tajně cvičím“ nebo „Prodavač“

Po šesti letech založil vlastní kapelu Tučňáci se zcela novým repertoárem. (Písně jako „Poslední kovboj“, „Báječná ženská“, „Modrá z džín“.)

Už koncem 80. let měl značné zdravotní potíže, které byly příčinou rozpuštění skupiny Tučňáci. 10. dubna 1995 podlehl nemoci.
Přidal: osmikraska 18. 3. 2012
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 160
Zhlédnuto: 2277 krát
< Předchozí referát Zpět na výpis látekZpěvák Pavol HaberaHudební výchova