Cestovní ruch Španělska

Cestovní ruch ve Španělsku bychom mohli zařadit mezi nejdynamičtější sektory španělské ekonomiky.
Největší růst cestovního ruchu ve Španělsku byl zaznamenán ke konci 80.let 20.století.V těchto letech Španělsko navštívilo asi 40 miliónů lidí ročně a Španělsko disponovalo zhruba 1,3 milióny lůžek. Nejvíce turistů přicházelo z Francie(11miliónů), z Portugalska 7.5 miliónů, ze SRN(7miliónů), z Velké Británie (6 miliónů), dále pak z Nizozemí, Itálie, Belgie a USA.
Od té doby počet turistů neustále stoupá. Dle údajů z roku 2000, Španělsko navštíví ročně okolo 50 miliónů turistů. Stoupající výnosy z cestovního ruchu jsou pro Španělsko velice výnosné, hlavně proto, že Španělsko má dlouhodobě nejvyšší hodnotu nezaměstnanosti v Evropě. 50 miliónů návštěvníků tedy zajišťuje nejen zaměstnání velké části obyvatel, ale také umožňuje existenci řadě stavebních firem a tradičním řemeslníkům- jako je například zpracování kůže, keramiky, skla a kovů.
Co vlastně lidé jezdí do Španělska obdivovat?
Španělsko je velkým turistickým centrem, hlavně díky své vynikající poloze u Středozemního moře. Průměrné roční teploty zde dosahují v létě 40°C a v zimě asi 5°C a v Pyrenejích však - 25°C. Pohoří Pyreneje se rozkládá na severovýchodě země a je oblíbeným lyžařským střediskem. Další rozsáhlejší pohoří je Siera Nevada s nejvyšší horou Španělska Mulhacénem, který dosahuje výšky 3478m.Hlavními vodními toky jsou řeky Ebro a Tajo.Ebro ústí do Středozemního moře a Tajo do Indického oceánu.
akvadukty: Segovie
triumfální oblouky: Merida, Teruel, Farrogona, ..
amfiteátry: Merida, Italika
mosty: např.přes Tajo
chrámy: San Chuan de los Baňos-2.pol.7.stol.-Valencie
pravěké výtvarné umění: jeskyně Altamira
pozůstatky románského umění: Santa Maria de Naranco,
katedrála Santiago de Compostela(město roku 2000)
gotické katedrály: Toledo,Malorca,Burgos,Barcelona (Sagrada Familia)
z doby arabské nadvlády: mešity:Cordoba, Alhambra v Granadě
chrám:San Miguel de la Escalda v Leonu (z r.913)
stavby:Toledo, Aragónsko
lidový folklór San Sabastian, Gijón, Comillas,
velká města s památkami: Madrid, Barcelona
přístavy: Bilbao,Valencia,Barcelona
Nejvíce turistů je však soustředěno v oblastech kolem Středozemního moře. Tyto oblasti jsou hlavními rekreačními středisky. Pobřeží Španělska totiž zaujímá délku cca 1600 kilometrů. Každé pobřeží má svůj název dle nějaké vlastnosti.
Costa brava - Divoké pobřeží
· rozkládá se od hranic po Barcelonu
Costa dorada-Zlaté pobřeží
· rozkládá se od Barcelony po ústí řeky Ebro
Costa del Azahar- Pobřeží pomerančového květu
· rozkládá se od ústí řeky Ebro po mys Nao
Costa Blanca-Bílé pobřeží
· rozkládá se od mysu Nao po Malagu
Costa del Sol-Slunečné pobřeží
· rozkládá se od Malagy po Giblartarskou úžinu
Dle výzkumů počet návštěvníků ve Španělsku každým rokem stoupá. Ať už si tam jedete zalyžovat či strávit slunné dny na písčitých plážích, Španělsko má stále co nabídnout. Není to jen slunná země se spoustou pláží, můžete si zde také prohlédnout řadu historických památek, olympijský stadion, můžete zajít na býčí zápasy či jen strávit příjemné večery v rytmu flamenca. Z výše uvedeného vyplývá, že návštěvu Španělska můžeme každému vřele doporučit.Přidal: sheeni 20. 5. 2011
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 476
Zhlédnuto: 11807 krát