Zpět na výpis látekNásledující referát >Otázka viny - JaspersZáklady společenských věd

Nevyšlapanou cestou

Nevyšlapanou cestou
Scott, M. Peck: Nevyšlapanou cestou, 2. vydání, Praha Odeon 1993
250 stran
Kniha Nevyšlapanou cestou je rozdělena do čtyř kapitol. Tyto kapitoly se nazývají: Kázeň, Láska, Duchovní růst a víra, Milost. Kniha přemýšlí o lidském životě, jaké jednání je správné, co je důležité, o způsobu života a o přístupu k životu, že jeho jednotlivé složky se ovlivňují a doplňují jedna druhou.
Kázeň:
První kapitola je rozdělena do několika podkapitol (např. Oddanost realitě, Odpovědnost..)
Kapitola Kázeň, jak už napovídá její název se zabývá kázní. Člověk musí být ukázněný, aby mohl řešit problémy a aby své problémy také zvládl. Kázeň je široký pojem, autor např. říká, že člověk by měl být upřímný, ale zase neříkat vše, Člověk má též myslet na budoucnost, ale také si má vychutnat přítomnost a chovat se spontánně.
Láska:
Kapitola je rozdělena do podkapitol, každá se zabývá něčím jiným, ale vše spojuje hlavní téma-láska.
Autor zde předkládá svůj názor na lásku - je to jeden z prostředků pro duchovní rozvoj, ale zároveň je to síla, která nutí člověka k sebekázni. Zároveň zde autor rozebírá další problémy, které s láskou souvisí, např. zamilovanost- což podle něj láska není.
Duchovní růst a víra
Kapitola má opět několik podkapitol souvisejících s vírou.
Kapitola navazuje na předchozí kapitoly. Autor říká, že naše zkušenosti (např. se sebekázní a s láskou rozebírané v kapitolách I. a II.) vedou k poznání světa. A toto poznání smyslu života a lidské existence je náboženství. Každý má proto jiné náboženství.
Milost:
Kapitola má řadu podkapitol, které přemýšlí o milosti (např. Definice milosti…)
Autor zde přemýšlí o milosti. Shrnuje ji jako sílu mimo vědomí, která je ale reálná a podporuje každého člověka. Ten kdo ji pozná, toto poznání mu změní život, uvědomí, že život má přece jenom nějaký smysl…
Hodnocení:
Autor se zabývá čtyřmi skutečnostmi v životě, které souvisí jedna s druhou a kterými projde asi každý z nás. Proto je tato kniha velmi vyjímečná a předkládá zajímavý pohled na život, že všechno je navzájem propojeno a že v životě souvisí jedno s druhým. A v tom má autor pravdu.Přidal: sheeni 20. 5. 2011
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 344
Zhlédnuto: 2074 krát
Zpět na výpis látekNásledující referát >Otázka viny - JaspersZáklady společenských věd