< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Hudební přehrávače a nosičeHudební pojmy - Non-artificiální hudbaHudební výchova

Dechové nástroje

Dřevěné ústní

 

FLÉTNA

Je to jeden z nejstarších a nejjednodušších hudebních nástrojů. Byla známa již starým

 Egypťanům, Řekům a Římanům. Pochází pravděpodobně z Asie, odkud se stěhováním nároků dostala do Evropy jako jednoduchá dřevěná trubice s 6 dírkami. Původně tedy nástroj dřevěný, nyní často z umělé hmoty a kovu. Flétna se skládá ze tří dílů.

 

Druhy:

PODÉLNÁ zvaná také ZOBCOVÁ

Podle rozsahu je dále dělíme na – basová, tenorová, sopránová, sopraninová

Čím je flétna delší, tím je hlubší.

 

 

PŘÍČNÁ

Kromě klasické flétny existuje ještě Pikola, která je oproti klasické příčné asi o polovinu kratší.

Hlavní rozdíl oproti podélným flétnám je ve směru držení a dále v tom, že mají klapky.

 

dřevěné jazýčkové

 

KLARINET

Alternativní text

Své jméno obdržel v 18. století  podle barokní trubky CLARINY – z latinského slova jasný, čistý.

Skládá se z pěti dílů – hubička, na níž je připevněn třtinový plátek, soudek, dva střední díly opatřené klapkami a ozvučník. Hráč nárazem výdechu rozechvěje třtinový plátek připevněný k hubičce. Pohybem plátku se rozkmitá vzduchový sloupec v nástroji a vzniká zvuk.

 

Stejně jako u flétny lze klarinety dělit do několika druhů podle rozsahu.

 

 SAXOFON

Alternativní text

Název nese podle svého vynálezce Belgičana Adolfa Saxe.

Původně byl používán u francouzských vojenských hudeb.

Vyrábějí se z kovu, stříbra, dnes i umělé hmoty.

 

HOBOJ

Alternativní textTón vzniká rozechvěním dvou plátků. Dříve nebyl opatřen klapkami, ale po úpravě je dnes již má. Vyrábí se ze dřeva.

Jedním z typů hoboje je tzv. MILOSTNÝ, který však z hudební praxe již vymizel. Používal ho však např. J. S. Bach v některých svých skladbách, proto se s jeho zvukem můžeme setkat právě při reprodukci těchto skladeb i dnes. Od klasického hoboje má temnější, jemnější a něhyplný tón.

 

ANGLICKÝ ROH

Alternativní text

Jméno roh obdržel podle původně zahnutého tvaru. Přívlastek anglický vysvětlen nebyl, obyčejně udávané důvody byly sporné.

Dnes má již přímý tvar, jeho trubice je však delší než hobojová a je zakončena ozvučníkem hruškovitého tvaru. Stejně jako hoboj má klapky a dva plátky.

 

FAGOT Alternativní text

Název pochází z italského il fagotto, což znamená otep (svazeček) a charakterizuje tvar tohoto nástroje. Poznáme ho podle dvou rovnoběžných trubic a kovové rourky, dlouhé asi 34cm, která se podle svého tvaru nazývá eso, esko. Na tu se nasazuje dvou plátkový strojek. Dírky jsou opět kryté klapkami.




Přidal: Tonda 21. 10. 2009
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 446
Zhlédnuto: 5046 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Hudební přehrávače a nosičeHudební pojmy - Non-artificiální hudbaHudební výchova