< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Poválečný vývoj v AsiiČeskoslovensko v 50. letech (2. část)Dějepis

Československo v 50. letech (1. část)

Hospodářský a politický vývoj

Po komun. převratu pokračuje znárodnění – likvidace soukromého podnikání – dodané nekvalitní suroviny, daňové znevýhodnění, polit. pronásledování, v zemědělství začala kolektivizace – JZD, rolníci nuceni ke vstupu, mají povinné dávky státu – příliš vysoké. Kdo je neplnil, obviněn ze sabotáže sociál. hospodářství, zabavovány stroje. Buď půjdou do JZD, nebo do vězení. Přesto dávky někteří dokázali splnit – vystěhováni do pohraničí, zákaz návratu do jejich vsi. Samostatný hospodář – kulak – buržoazní živel.

První pětiletka (1949 - 1953)

Likvidace některých druhů výrob, menší podniky slučovány, nedostatek spotřebního zboží, rozšíření černého trhu. KSČ rozhodla o převedení polit. nespolehlivých učitelů, úředníků a lékařů do výroby – pak trestáni za sabotáž výroby (nikdo je nevyučil), lidi od strojů šli na jejich místa – vedoucí. Zaváděno údernické hnutí (plnili normu nad 100 %) a social. Soutěžení – brigády socialistické práce, pak komunistické práce. Dochází k industrializaci Slovenska – budování průmyslu bez surovinové základny – Východoslovenské železárny v Košicích (není tam Fe, uhlí ani voda).

V souvislosti s Korejskou válkou změněny plány – důraz na zbrojení – úkoly byly nad možnosti ekonomiky – pětiletka zkrachovala – shazováno na zahraniční nepřátele. Československo přerušilo obchod s vyspělými zeměmi (prý to přerušily ony), hospodářská orientace k SSSR. Pokles mezd, zvyšování norem, roste nespokojenost.

Podzim 1951 – 1. dělnická protikomunistická demonstrace v Brně kvůli zrušení vánočních přídavků.

Řada polit soud. procesů se skutečnými i domnělými odpůrci režimu. Nesměly se šířit pravdivé informace – sdělovací prostředky říkaly jen o úspěších, pravdivé informace z amer. rozhlasové stanice Radio svobodná Evropa – zahájila Československem vysílání, ředitelem od 1951 Ferdinand Peroutka. Vysílání u nás rušeno, poslech trestán.

Březen 1953 zemřel Klement Gottwald. Nástupcem Antonín Zápotocký – chtěl vystupovat jako lidový politik, JZD se začala rozpadat.

30. května 1953 nechal provést měnovou reformu 1:50 – protesty obyvatel v Praze, na Ostravsku a v Plzni (tady na den vyhnali komunisty z města) – potlačeno, šířeny nepravdivé informace, že tu USA shazuje mandelinky bramborové – „americké brouky“.

Komun. pochopili, že situace je špatná – uměle snižují ceny na svátky, některé i pod výrobními náklady – hospod. problémy.

Léto 1956 – schválena 2. Pětiletka, parlament ji schválil v roce 1958.

1957 umírá Zápotocký, po něm nastupuje Antonín Novotný – perfektně oblečen, chtěl úplně zlikvidovat soukromý sektor – povedlo se – zůstali jen jednotlivci, hospod. potíže pokračují, hromadí se neprodejné zboží a je nedostatek poptávaného.




Přidal: jenikkozak 18. 10. 2009
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 354
Zhlédnuto: 4596 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Poválečný vývoj v AsiiČeskoslovensko v 50. letech (2. část)Dějepis