< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Sovětský svaz v 50. letechČeskoslovensko v 50. letech (1. část)Dějepis

Poválečný vývoj v Asii

Před válkou řada kolonií, pak dekolonizace a vznik vojenských paktů, korejská válka a válka ve Vietnamu.

Indie

Britské území, účastní se 2. sv. v., po válce sílí hnutí za nezávislost – strana Národní kongres – Mahátmá Gándhí a Džavaharlár Nehrú; velké nábož. spory - kdysi je vyvolali Angličané, pak museli Indii rozdělit na hinduist. Indii a muslimský Pákistán (dnešní Bangladéš).

1947 oba státy dostaly nezávislost, Pákistán má spojence USA, Indie SSSR, ale místní komun. se nedostali k moci. Mezi nimi spory o Kašmír.

1971 požaduje východní Pákistán více nezávislosti (obě části odděleny 600 km) – válka mezi částmi země, Indie na straně vých. Pákistánu – vzniká z něj Bangladéš.

Cejlon

1958 – 1948 získal nezávislost, Angličané měli silný vliv, ale koncem 50. Let se moci chopili komunisti, vyhráli volby – hospodářské reformy – neúspěšné. 1965 volby prohráli a od té doby nemají vliv.

Indočína

1948 získaly nezávislost Barma a Malajsko – vnitřní konflikty – odtrhl se od něj Singapur a vytvořil si vlastní stát, ze zbytku vzniká Malajsie.

Francouzské kolonie – Vietnam, Laos, Kambodža. Vietnam – silné protikoloniální hnutí, 1945 získal nezávislost, do popředí komunisté – včele Ho Či Min, komun. vyvolali partyz. Válku, vojenský zásah Francie, komun. se stáhli na sever, kde boje pokračují.

1949 z iniciativy Fr. Vzniká stát v Jižním Vietnamu – hl. m. Saigon, severových. je monarchií – vládne císař Bao Dai. 1954 porazuili komun. fr. Armádu v bitvě u Dien-bien-pchu.

1954 v Ženevě konference o Vietnamu – rozhodnuto rozdělení, hranicí je 17. rovnoběžka.

Indonézie

Původně nizozemská kolonie, po vál. Vyhlásili nezávislost – včele prezident Sukarno, Indon. Se pokusili komunisté (i z Číny) – vyvolali povstání, Sukarno ho potlačil (zlikvidováno čtvrt milionu komunistů), vyhlášena diktatura, 1965 se komun. pokusili o stát. převrat – potlačil jej generál Suharto – 1966 svrhl Sukarna a chopil se moci – tvrdá voj. diktatura.

Filipíny

Byly USA, 1946 dostaly nezávislost – význam. spojenec USA, silný amer. hospod. i vojenský vliv – nelíbí se místním komun. 1949 – 53 vyvolali občanskou válku, byli poraženi a nastolena vojenská diktatura.

Čína

1937 – 49 – nepřetržitá válka – Kuomintang, komunisti, Japonci (vyhnáni 1945), vládne Kuomintang včele s generálem Čankajškem – má podporu USA, jeho režim zkorumpovaný – kradl materiální pomoc u USA – ztrácí sympatie, do popředí komun.

Říjen 1949 Mao ce tung vyhlásil Čínskou lidovou republiku – na postupu, 1951 ovládli Tibet, komun. neovládli jen Taiwan – Čína rozdělena – Čínská republika (Taiwan) a Čínská lidová republika. Komun. nastolili tvrdý režim – maoismus – vedou nezávislou politiku na SSSR, vyhlásili kulturní revoluci – likvidace hist. památek, obyvatelstvo nahnáno do pracovních komun, odpůrci zavíráni do konc. táborů, politika dítěte – zákaz více dětí, násilné umělé potraty, likvidace dívek; veřejné popravy.
Přidal: jenikkozak 10. 10. 2009
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 399
Zhlédnuto: 3609 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Sovětský svaz v 50. letechČeskoslovensko v 50. letech (1. část)Dějepis