< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekMnožiny (část 1. maturitní otázky)Matematika

Výroky (část 1. maturitní otázky)

Logické spojky jsou čtyři: 1. Spojka a, kterou označujeme symbolem ; 2. spojka nebo (); 3. spojka jestliže - pak (); 4. spojka právě tehdy, když(). Pomocí logických spojek vytváříme z výroků A, B nové výroky:

Konjunkce a disjunkce výroků

A, B je výrok, který vyjadřujeme spojkou a; označujeme jej A ∧ B, což čteme A a B. Konjunkce je pravdivým výrokem, právě když oba výroky A a B jsou pravdivé. Disjunkce výrokůA, B je výrok, který vyjadřujeme spojkou nebo; označujeme jej A ∨ B, což čteme A nebo B. Disjunkce je pravdivým výrokem, když je pravdivý aspoň jeden z výroků A, B.

Implikace výroků

A, B (v daném pořadí) je výrok, který vyjadřujeme slovním spojením jestliže - pak. Označujeme jej A ⇒ B, což čteme: Jestliže platí A, pak platí B. Implikace je pravdivým výrokem při všech možných pravdivostních hodnotách výroků A, B kromě případu, kdy A je pravdivým a B nepravdivým výrokem

Ekvivalence výroků

A, B je výrok, který vyjadřujeme slovním spojením právě tehdy, když. Označujeme jej A ⇔ B, což čteme: A platí právě tehdy, když platí B. Ekvivalence je pravdivým výrokem, pokud výroky A, B jsou oba pravdivé nebo výroky A, B jsou oba nepravdivé.
Přidal: kacenka 24. 9. 2009
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 192
Zhlédnuto: 7402 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekMnožiny (část 1. maturitní otázky)Matematika