< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Západní fronta v letech 1944 - 1945Závěrečné boje 2. světové války v EvropěDějepis

Slovenské národní povstání

V prosinci 1943 byla uzavřena Vánoční dohoda. Vzniká Slovenská národní rada – odboj sjednocen. Počátkem 1944 se na Slovensku zhoršuje hospodářská i politická situace. Na jaře SNR vytváří vojenské ústředí, včele s podplukovníkem Janem Golianem – důstojník slovenské armády jmenován československou exilovou vládou.

V létě 1944 dochází k 1. angloamerickým náletům na Bratislavu. Na Slovensku - nové partyzánské jednotky, nejčastěji ze SSSR, který tam měl své zájmy. Vzniká partyzánská válka. Slovenská vláda to nedokáže řešit. Požádali o pomoc Německo. Příchod německých posil byl signálem k povstání.

29. srpna na rozkaz Jana Goliana propuklo povstání. Hlavním cílem bylo osvobodit Slovensko vlastními silami a urychlit postup sovětské armády na západ. Centrem se stala Banská Bystrica. Rychle se šířilo (ale ne na celé území). Povstalci byli nejednotní. Zpočátku 3 skupiny s rozdílnými politickými názory: 1. SNR – cílem byla obnova Československa, nejsilnější proud, vydali deklaraci slov. Národa, kdy se přihlásili k obnově Československa. 2. málo početná skupina, chtěla samostatné a demokratické Slovensko. 3. komunisté – Gustáv Husák, chtěli zpočátku připojit Slovensko k SSSR, Stalin to nechtěl, dostali za úkol vstoupit do SNR a ovládnout ji. Vznikla Demokratická strana – sdružovala stoupence demokracie z doby předválečné. Povstalci měli spory s exilovou vládou – týkaly se chápání Slováků. Před válkou byli společně s Čechy, pak jako samostatný národ. SNR uznala nadřazenost exilové vlády, vykonavatelem byla SNR. V říjnu 1944 se spory vyřešily.

8. září 1944 začala Karpatsko-dukelská operace. Sovětská armáda zahájila útok proti Němcům s tím, že pomůže povstání. Účastníky byli českoslovenští vojáci. Stalin věděl, že je tam mnoho Rusínů, nechtěl Podkarpatskou Rus k Československu, rusínští vojáci byli posláni do první linie. Vedeno záměrně nekvalifikovaně – velké ztráty – zbavil se Rusínů. Sovětská armáda se s povstalci nespojila, neměla zájem na vítězství. Němci měli čtyřnásobnou přesilu. SSSR sliboval podporu. 27. října bylo povstání potlačeno. Němci obsadili Banskou Bystrici. Jan Golian a jeho spolupracovník Rudolf Viest byli zajati, dostali se do polského tábora, později je Sověti zlikvidovali. Začal tvrdý teror. Poprava 4 000 lidí, 30 000 do koncentračních táborů, kde většina zahynula. Na povstaleckém území bylo vypáleno okolo 60 vesnic.

V polovině prosince 1944 byly obnoveny na Slovensku partyzánské boje, což souviselo s postupem sovětské a rumunské armády. Větší boje byly poblíž Košic (za války v Maďarsku), Prešova, Liptovského sv. Mikuláše, Rožumberoku. Strečno – do bojů se zapojili i Francouzi. Sovětská armáda dorazila do Bratislavy až 4. dubna 1945. Na území obsazeném sovětskou armádou byla obnovena československá státní moc, Košice se staly dočasným sídlem vlády. Sovětská státní bezpečnost zatkla tisíce Slováků a odvážela je do sovětských koncentračních táborů. Oběti vybírali i náhodně. Teprve na nátlak naší vlády se někteří mohli po válce vrátit.




Přidal: jenikkozak 7. 6. 2009
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 415
Zhlédnuto: 5703 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Západní fronta v letech 1944 - 1945Závěrečné boje 2. světové války v EvropěDějepis