< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Charakteristika hlavních husitských směrůPočátek husitských válekDějepis

Evropská kultura vrcholného středověku

Gotický sloh – vznikl ve Francii, dostala se do Německa, východního Středomoří, na Apeninský poloostrov. Trval od 12. do 15. století; v Itálii zůstává románská a antická kultura. Dvorstvo – rytířská kultura – ovlivněna gotikou a křížovými výpravami, roste kult ženy, chování na dvorech je svázáno etikou, tehdejší lidé používali hodně gesta.
– vznosná architektura, lomený oblouk, velká okna, žebrová klenba, štíhlé víšky (filiály) s dekorací a kamennými květy na vrcholech a zdobené sochami a reliéfy, ornamentální skleněné výplně – vitráže.
Pasování na rytíře – na počátku byl rytířem ten, kdo si to zasloužil za statečnost, později rytíř = příslušník nižší šlechty, velké rozdíly mezi bohatými a chudými Gotické stavby: Chrám Saint Denis v Paříži – pohřebiště francouzských králů, kostel Notre Dane, Sainte Chapelle.
Byla založena univerzita – nejstarší francouzská – v Paříži Sorbonna – Robert Bacon, Albert Veliký, Jan Bonaventura, Tomáš Akvinský – italský teolog, filozof, dominikán, spojil rozum s katolickým dogmatem.
V 12.-13. století – zlatá doba francouzské středověké literatury, autor – Abélardov, sv. Bernard „Tristan a Izalda“, „Alecandreis“ (Qualter Castellionský), „Román o lišákovi“ a „Román o růži“ vznikly jako parodie na rytířské příběhy.
Kroniky, milostná lyrika, písně
Malířství: „Žaltář svatého Ludvíka“
Jan Salisbury – řeší teologické otázky; Gooffrey z Monmouthu – napsal báje o králi Artušovi
Architektura: Katedrála ve Wellsu
Jižní Itálie – Palermo – odborníci překládají antické autory, Abú Abdalláh al-Idrící – maloval mapy, je založena právnická univerzita v Boloni
Benátky – chrám svatého Marka
Ve střední Itálii se rozvíjí městské obce z námořního obchodu, byla omezena moc šlechty ve prospěch podnikatelů – Benátky, Janov, Pisa.
Marek Polo – cestoval do Asie do říše Kublajchána, napsal o tom cestopis Milion
Dánsko, Švédsko, Norsko – zajímavá duchovní kulturaPřidal: jenikkozak 10. 2. 2008
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 261
Zhlédnuto: 3838 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Charakteristika hlavních husitských směrůPočátek husitských válekDějepis