< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Občanská válka v USARakouský politický život v 50. a 60. letech 19. stoletíDějepis

Oslabování moci Osmanské říše

Turci začínají být hrozbou pro křesťany ve 14. stol, je dlouhodobá snaha je zastavit a pak vyhnat. Osmanská říše – mnohonárodnostní stát, evropské velmoci se snažily podporovat utlačované národy v bojích za nezávislost.
1798 – Napoleonovo tažení do Egypta – Turci jsou vyhnáni. Později jsou vyhnáni i Francouzi Brity. Bývalý turecký generál Muhammad Alí vyhlásil nezávislost Egypta, zahájil hospodářské reformy – roste význam přístavu Alexandrie – odtud se do Evropy vozí bavlna. Význam Egypta narůstá, Angličané nechtěli silný a nezávislý Egypt, vedla tudy jejich cesta do Indie. Podpořili Turky, aby Egypt získali zpět.
1839 – 1841 – Egyptsko-Turecká válka – Egypt je poražen a je součástí Osmanské říše. Angličané měli zaručený průchod do Indie, snažili se získat v Turecku hospodářský vliv. Zájem o Egypt měli i Francouzi.
1830 napadli Francouzi Turky v Alžírsku. Francouzská armáda užívala taktiku spálené země, nakonec Alžírsko ovládli.
Své zájmy v Osmanské říši má i Rusko – chtělo ji rozdělit, mělo zájem o Balkán. Všechny evropské státy podporovaly národně-osvobozenecký boj těchto národů.
Hlavní příčina byly mocenské zájmy. 1. otevřeně začali Turky napadat Rusové.
V létě 1853 vpadli na území Valašska a Moldavska, začala ruskoturecká válka.
Podzim 1853 ruský admirál Pavel Nachimov zlikvidoval většinu tureckého loďstva. Rusové byli úspěšní i ve válce na Kavkaze. To nevyhovovalo Británii a Francii.
Jaro 1854 vstupuje Anglie a Francie do války na straně Turků. Nastává obrat ve válce – ruská armáda je zaostalá.
Září 1854 spojenci se vylodili na Krymu – začala Krymská válka. Významné boje se vedou o pevnost Sevastopol (skoro rok). Nakonec byli Rusové poraženi, ale byli úspěšní na Kavkaze. Rusko válku nemohlo vyhrát v důsledku hospodářského zaostalosti.
Březen 1856 v Paříži probíhají mírová jednání – Rusové museli vyklidit Valašsko a Moldavsko, a nesměli obnovit válečné loďstvo v Černém moři a obnovit si tam pevnosti. Úžiny Bospor a Dardanely byly prohlášeny za mezinárodní body. Po válce sílí hospodářský vliv Británie a Francie v Turecku – poskytly mu půjčky, Turci měli problémy se splácením, poskytovali zahraničním firmám koncese na stavbu železnic, jsou jim nuceny nevýhodné smlouvy – nízká cla na dovoz evropského zboží do Turecka – způsobilo jim to problémy – domácí podnikatelé nemohli konkurovat.
V 60. letech 19. století vzrostl zájem Anglie a Francie proniknout do Arabských zemí Osmanské říše – Francie získala koncesi na stavbu Sueského průplavu (otevřen 1869). V období občanské války USA vzrostl význam Egypta – kvůli bavlně a třtinovému cukru – přiostřují se vztahy mezi Anglií a Francií.
V souvislost s hospodářskými problémy vznikla v Osmanské říši opozice a tajná organizace „Společnost mladých Osmanů“ („mladoturci“) – nespokojení armádní důstojníci, státní úředníci, část velkostatkářů. Významní vůdci byli Mamyk Kemal a Ibrahim Šimasi. Chystali na rok 1876 státní převrat – cílem byla modernizace země. Přípravy byly prozrazeny, začaly tvrdé represe. Vůdci opozice utekli do Evropy. Modernizace státu byla znemožněna. A proto později padl.Přidal: jenikkozak 27. 9. 2008
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 437
Zhlédnuto: 3812 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Občanská válka v USARakouský politický život v 50. a 60. letech 19. stoletíDějepis