< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Hospodářský a společenský charakter vrcholného středověkuVítězství partikularismu ve Svaté říši římskéDějepis

Anglie za stoleté války a války dvou růží

Ve 14. stol. je Anglie hospodářsky vyspělá země. Bylo zde mnoho svobodných sedláků. Bohatí sedláci zaměstnávali za mzdu vesnickou chudinu – těm se chtělo pracovat, protože za to měli plat. V Anglii rostl rychleji počet obyvatel než byl nárůst zemědělské produkce => je nedostatek potravin, šíří se chudoba, šíří se infekční nemoci. 1348 vypukla morová epidemie – vymřela ½ obyvatel – byl nedostatek pracovních sil, byl nedostatek potravin a proto rostly jejich ceny a je mnoho neobdělávaných pozemků.
Šlechta zabrala uvolněné pozemky – ty si ohradili a začali podnikat o chovu ovcí a obchodovali s vlnou. Část šlechty chtěla přinutit rolníky k robotě a nevolnictví, vznikaly nepokoje.
Byla zavedena daň z hlavy – postavení nevolníků se zhoršovalo.
Žoldáci vracející se z prohrané 2. fáze stoleté války nedostali zaplaceno, proto rabovali na venkově.
1381 vypuklo velké organizované rolnické povstání – včele s Great Society – chtěli šířit vzdělanost mezi sedláky a chtěli sedláky osvobodit od feudálních daní. Chtěli nastolit majetkově rovnou společnost. Stoupenci – lollardi.
V době povstání působil na Kembričské univerzitě John Wicklif. Sám se ho neúčastnil, ale jeho myšlenky měly vliv na povstalce – kritizoval nepořádky v církvi, že špatně hospodaří se svým majetkem. Požadoval konfiskaci církevního majetku – to se líbilo šlechtě a měšťanům a podporovali to. Líbí se to i chudému duchovenstvu. Do čela vojenských akcí se postavil Watt Tyler. Povstalci obsadili Londýn a král Richard II. zůstal obklíčen se spojenci v Toweru. Začalo vyjednávání, král slíbil splnit všechny požadavky povstalců. Povstalecká vojska opustila Londýn. Na druhé schůzce byl Tyler zabit a královská armáda zlikvidovala zbytek jednotek povstalců. Lollardi byli upalováni.
Richard II. byl oslaben. Toho využil Jindřich III. Lancaster a svrhl ho. Dosadil na trůn svého syna Jindřicha V. – obnovil válku s Francií a v ní prohrál. Pak nastaly spory v královské rodině – vypukla občanská válka – válka dvou růží (1455 - 1485) – Lancasteři (červená růže ve znaku) x rod Yorků (měli bílou růži). Yorky podporuje měšťanstvo v jižní Anglii a v Londýně. Lancesterové mají podporu šlechty ze severní a západní Anglie.
V 1. fázi bojů zvítězili Yorkové a na trůn nastoupil Eduard IV. Část Lancesterů byla povražděna, jejich majetek byl zkonfiskován, někteří utekli ze země. Nástupcem byl Eduard V. Byl hodně mladý, toho využil jeho strýc Richard III. – zavraždil děti Eduarda IV. Jeho vláda byla krutá a proti se postavila část šlechty, včele byl Jindřich Tudor – pocházel z královské rodiny žijící ve Francii. Vzniká válka mezi šlechtou a Richardem III.
1485 – bitva u Bosworthu, kde Richarda porazili a zabili. Na trůn nastoupil Jindřich VII. Tudor. Tudorovci vládnou do počátku 16. stol.



Přidal: jenikkozak 26. 7. 2008
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 415
Zhlédnuto: 8043 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Hospodářský a společenský charakter vrcholného středověkuVítězství partikularismu ve Svaté říši římskéDějepis