< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Kritický realismus v české literatuřeKritický realismus v české próze a dramatuLiteratura

Kalibův zločin - Karel Václav Rais

Karel Václav Rais: Kalibův zločin

Po smrti matky zůstal Vojtěch Kaliba v chalupě sám se svým otcem. Obě jeho starší sestry byly provdané a měly zájem na tom, aby si z chalupy odnesly co nejvíce. Navzájem si záviděly a tak švagr Smrš nutil Vojtu, aby se oženil, neboť záviděl švagrové Nedomelce, že je častěji na statku než oni a že má z toho zisk.

 Proto se seznámil s Karlou Boučkovou, mladou dívkou z vedlejší vesnice. Přestože byl Vojta o hodně starší, zdálo se, že se mají rádi, a tak se za nedlouho vzali. Na chalupu se však s Karlou přestěhovala i její matka. Na jejich chalupě zůstala Karlina, starší sestra s manželem Konopáčem, kteří museli staré Boučkové odvádět výměnek.

 Po svatbě Karla k Vojtovi ochladla a odstrkovala ho od sebe. Obě ženy žily marnotratně a nic nedělaly. Vojtův otec se musel odstěhovat na svůj výměnek a přestal za ním chodit i jeho starý přítel Kukela, neboť ho obě ženy urážely, že je vyjídá. Ani Vojtovu sestru Nedomelku neměly rády. Boučková jen běhala po vesnici a dělala drby. Vychvalovala se, co všechno nedělá. Také se začala soudit se švagrem Konopáčem o výměnek, přestože nebyla v právu. Soudy se dlouho protahovaly a Boučková nakonec stejně prohrála. Všechny výdaje musel zaplatit Vojta. Obě ženy nadále utrácely.

 Za nedlouho se Karle narodil syn Karel. Vojta však netušil, že je to někoho jiného, a Karlu měl rád. Karla ho však stále více nenáviděla a k dítěti ho nechtěla pouštět. Při jedné hádce se obě ženy sbalily a utekly i s Karlíčkem do světničky ke Smršovi. Vojta je prosil, aby se vrátily, ale ony se mu jen vysmívaly. Vojta v beznaději chytil Karla za hrdlo a hodil jej na postel. Boučková začala křičet a dala věc k soudu. Vojta byl z toho tak zničený, že vše přiznal, i to, co nebylo pravda. Dostal se dovězení.

Po jeho uvěznění se obě ženy vrátily na chalupu a starého otce vyhnaly na výměnek. Na chalupě si pak žily jako dřív. Z vězení byl Vojta propuštěn o den dříve, zrovna na Silvestra. Těšil se domů, ale když uviděl, že v chalupě je s Karlou i její milenec a že se vesele baví, jak se s ním ještě nebavily, vtrhl do chalupy a Karlu v zoufalství zabil motykou. Za pár dní zemřel i on sám.

 

Ukázka ze závěru románu:

Postavy:Vojta Kaliba,Karla,stará Bočková

Prostředí:vesnické

Jazykové prostředky:

   -personifikace=hučely tyče,crnčely telegrafní dráty,

   -vyprávění je ve třetí osobě

 

 

Děj:

Vojta Kaliba byl propuštěn z trestnice.Vrací se domů,je unaven.Všude je sníh,je v pokušení si na něj lehnout a odpočinout.Odolá však,protože se těší na svojí milovanou manželku Karlu.

Když přichází k chalupě,vidí,že se tam svítí.Kouká se do okna,spatří v něm Karlu,její matku a dítě.

Vejde dovnitř a spatří tam vojáka,je to Karly přítel.V afektu Karlu motyčkou zabije.

Zanedlouho sám umírá.
Přidal: Martina 28. 4. 2008
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 639
Zhlédnuto: 6552 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Kritický realismus v české literatuřeKritický realismus v české próze a dramatuLiteratura