< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Arabská vzdělanost, kultura a náboženstvíAsijské země počátkem středověkuDějepis

Hospodářský a technický vývoj koncem středověku a počátkem novověku

Zemědělství bylo hlavním zdrojem obživy většiny obyvatel, ve středověku se neobjevilo žádné nové zemědělské nářadí ale změnil se způsob obdělávání půdy, kdy trojpolní systém byl nahrazen střídavým – pole ležící ladem se využívá pícninami. První pícninou byla vojtěška. Více pícnin umožňuje chovat více dobytka –> je větší tažná síla -> vyšší výnosy – uživí se více lidí -> nemusí se tolik lidí živit zemědělstvím, věnují se řemeslnictví a obchodnictví. Zámořské objevy dováží nové plodiny – kukuřice, rýže, brambory (zpočátku se pěstovaly jako okrasné rostliny, jako jídlo se rozšířili až během 18. století) jejich existence snižuje nebezpečí hladomoru.

Pěstuje se morušovník na hedvábí, rozšířilo se jezení ovoce a zeleniny, pěstuje se chmel – husté pivo na polévky. Rozšiřují se technické plodiny (len, konopí) na výrobu plachet. Roste spotřeba masa i rybího – zakládají se rybníky. Rozšířil se třtinový cukr – výsada bohatých.

Řemesla: zdokonalila se zařízení a stroje, zvýšila se účinnost vodního kola (voda na něj dopadá shora). Výroba železa – v 15. století se objevují 1.vysoké pece. Ke zvýšení žáru se používala dmychadla poháněná vodním kolem, topí se dřevěným uhlím – vyrábí se více železa. Používá se více čerpadel a rumpálových zdviží na vodní pohon. Dochází ke zdokonalení textilní výroby. V 16. století se objevuje šlapací automat a horizontální tkalcovský stav a stav na pletení punčoch. Zdokonalilo se také barvení látek. V 15. století se zdokonalila stavba lodí, objevují se vícestěžňové plachetnice. Orientaci na moři od 14. století usnadňoval kompas a přístroj astroláb na určování zemědělské polohy. Rozvoj lodní dopravy vede k rozmachu národního obchodu.

Objevují se nové metody v organizaci práce. Vzniká nákladnický systém – podnikatel organizoval práci několika výrobců (nejsou jeho zaměstnanci ale dohazuje jim práci), vznikají manufaktury – zpočátku rozptýlené – majitel se označoval jako faktor – zaměstnancům dodával suroviny a odebíral zboží. Manufaktura koncentrovaná – výroba je soustředěna na jednom místě, všichni pracují společně, ručně, manufaktury vznikají na venkově.

Obchod - velký zájem je o luxusní orientální výrobky – koberce, látky, zbraně, koření… Hlavním platidlem bylo zlato a otroci. Po objevení Ameriky vzniká obchodní trojúhelník mezi Evropou, Afrikou a Amerikou. Obchodník v Evropě nakoupil levné látky, zbraně a alkohol a dovezl je do Afriky, za to nakoupil otroky, dovezl je do Ameriky, výhodně je prodal a nakoupil drahé kovy, třtinový cukr, bavlnu, tabák, kávu, což se ziskem prodal v Evropě.

Vznikají velké obchodní společnosti patřící státu, často se nazývaly „Východoindická společnost“ – mělo ji Španělsko, Portugalsko a Anglie. Také vznikají polosoukromé společnosti „chartered company“ - jejich plavidlo nikdy nejelo prázdné.




Přidal: jenikkozak 30. 1. 2008
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 404
Zhlédnuto: 3549 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Arabská vzdělanost, kultura a náboženstvíAsijské země počátkem středověkuDějepis