< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekJak se chovat v divadle.Hudební výchova

Lidský hlas

Lidský hlas

Lidský hlas je nejdokonalejší hudební nástroj ze všech. Síla hlasu závisí na množství vzduchu, který přichází z plic. Například tón A se nám v dutině ústní tvoří z neurčitého zvuku. Hlas se od dětství do dospělosti velmi mění. Tento proces se jmenuje mutace.

Mutace

Proces, při kterém se mění lidský hlas. Mutací procházejí chlapci i dívky. U chlapců je to většinou znatelnější (přeskakování hlasu...). U chlapců je to až o osm tónů. U dívek je méně znatelná, zhruba o pět tónů.

Hlasové ústrojí

  V hudební výchově tam řadíme celou dýchací soustavu. Ta se skládá z:

Dutiny nosní

Hltanu

Hrtanu

Průdušnice

Průdušky (pravá a levá)

Plíce (pravá a levá).

 

Hrtan

V hrtanu se tvoří samotný hlas (vzniká tam). Hrtan je pro tvorbu hlasu nejdůležitější, protože obsahuje hlasivky.

Hlasivky

Hlasivky se nacházejí v hrtanu. Čím jsou hlasivky delší a méně napjaté, tím je tón hlubší. Čím jsou hlasivky kratší a více napjaté, tím je tón vyšší.

Hlasová hygiena

Tímto pojmem je označeno pár pravidel, která bychom měli dodržovat, abychom si hlas nezničili. Neměli bychom křičet. Neměli bychom šeptat. Dále také odkašlávat na prázdno. Měli bychom zpívat i mluvit v přirozené hlasové poloze. V létě bychom neměli pít příliš studené nápoje a naopak v zimě zase příliš horké. Neměli bychom se nadechovat pusou, ale nosem. Našim hlasivkám velmi škodí kouření, únava a pití alkoholu.  Přidal: lolikuh 20. 3. 2012
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 227
Zhlédnuto: 5895 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekJak se chovat v divadle.Hudební výchova