< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Max SchelerVývoj člověkaZáklady společenských věd

Fridrich Nietszche

Friedrich Wilhelm Nietzsche (1844-1900)

Byl to filolog ( věda která zkoumá konkrétní jazyk a jeho použití v literatuře a jak jazyk co ovlivnil třeba v historii a kultuře) a filosof. Pocházel z německa. Otec byl luteránský farář. Studoval teologii a filologii. Ale studií teologie zanechal. Sloužil v armádě, ale po nehodě s koněm byl uznán za neschopného služby. Uznával filosofi mladohegelovců a zřejmě kvůli nim opustil studium teologie. Tvrdil že křeťanství zapříčinilo všeobecný nihilismus (popírání sil života pod záminkou morálky a pravdy). V podstatě to znamená, že dokud bude člověk věřit v boha nebude se moci nijak duševně vyvíjet a stát se nadčlověkem. To znamená překonat sám sebe pomocí vůle (kterou považoval za emoci která nás vede kupředu) a stát se něčím víc. Máme žít tak jako by po životě nic nebylo a být co nejlepší.  Jeho myšlenek později zneužil nacismus. Mezi jeho významné knihy patří například: Tak pravil Zarathustra. 

Myšlenky: Jeho citát z knihy Tak pravil Zarathustra:  „Bůh je mrtev“, podle mě hezky vystihuje celou podstatu jeho filosofie ve spojení s jeho další myšlenkou, že vůle jednoho člověka nemá být omezována morálkou.

Mladohegelovci:  To byli pruští intelekuálové. Byli proti tradičnímu křesťansví.  V jejich filosofii byly prvky anarchismu. 

Tak pravil Zarathustra: (80. léta 19. století) Je to filosofické dílo. Zarathustra byl staroperský filosof.

Zarathustra: Jeho učení se nám dochovalo ve sborníku litugických textů zvaném Avesta. Hovoří o principech dobra a zla.
Přidal: lolikuh 8. 1. 2012
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 230
Zhlédnuto: 2087 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Max SchelerVývoj člověkaZáklady společenských věd