< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Mezinárodní vztahy v 90. letechPolitické změny v SSSR a zánik státuDějepis

Politické změny v Československu a zánik státu

19. listopadu opozice zakládá Občanské fórum – sjednocení opozice, na Slovensku vzniká Veřejnost proti násilí.
25. listopadu zasedá ÚVKSČ – Miloš Jakeš odvolán z funkce, stoupenci ozbrojený zásah proti opozici – byli v menšině.
27. listopadu – generální stávka – hlavním požadavkem bylo zrušení vedoucí úlohy KSČ – úspěšně, parlament ji zrušil, začaly vznikat nové politické strany. Počátkem prosince prezident Husák jmenoval novou vládu včele s Ladislavem Adamcem, ve vládě měli většinu komunisté – demonstrace opozice, vláda propustila politické vězně, povoleno svobodné cestování, na konec vláda podala demisi, nastupuje nová „vláda národního porozumění“ včele Marian Čafka (komunista přijatelný pro opozici), pak z KSČ vystoupil i s dalšími.
Prezident Husák podal demisi, kandidát opozice – Václav Havel, 29. prosince byly prezidentské volby, jednomyslně byl zvolen (byla tam převaha komunistů).
1990 řeší se název státu, část Slováků chtěla, aby se psal s pomlčkou, což bylo nepřijatelné pro Čechy – „pomlčková vláda“ – dohodli se na Československé federativní republice, ve slovenské verzi s pomlčkou, Slovákům se to nelíbilo, demonstrovali.
Duben 1990 – „Česká a Slovenská federativní republika“
Červen 1990 – 1. demokratické volby – vítězí OF a VPN, v červenci prezidentské volby – zvolen Havel.
Srpen 1990 – v Trenčianských Teplicích se uskutečnila schůzka předsedů vlád – představitel federativní vlády Čafka, české vlády – Petr Pithart, slovenské – Vl. Mečiar – jednali o dělení kompetencí mezi republiky a federaci – série jednání a sporů (Mečiar chtěl blbosti ohrožující jednotu státu).
Únor 1991 – rozkol mezi pravicí a levicí v OF, rozdělilo se na ODS (včele Klaus) a Občanské hnutí, podobně ve VPM (Mečiar ji chtěl ovládnout, založil frakci Hnutí za demokratické Slovensko – vzniká samostatná strana).
1991 a 1992 – spory o kompetence – nevyřešily se.
1992 další volby – zkrácené volební období na 2 roky – zvítězila ODS v českých zemích, na Slovensku HZDS – jednání o koalici. Mečiar chtěl, aby byly 2 centrální banky, 2 armády, Československo chtěl jen jako obchodní unii, prosazoval suverenitu republik (chtěl i rozdílné zákony), federace by přestala být funkční, začala jednání o rozdělení.
17. července 1992 Slovensko jednostranně vyhlásilo suverenitu, Havel na protest odstoupil z funkce, další pokusy o volby nového prezidenta byly neúspěšné.
25. listopadu 1992 se sešlo federální shromáždění – schválilo zákon o rozdělení k 31. prosinci, jednání o dělení majetku federace, 1. 1. 1993 vznikly 2 státy, společná měna, v únoru měnová odluka kolkováním bankovek, pokračuje jednání o hranicích - smlouva v listopadu 1995, definitivně vytyčeny 1997, Majetek rozdělen v roce 2000.Přidal: jenikkozak 12. 6. 2010
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 370
Zhlédnuto: 3887 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Mezinárodní vztahy v 90. letechPolitické změny v SSSR a zánik státuDějepis