< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Krize a pád komunistických režimů ve střední EvropěPolitické změny v Československu a zánik státuDějepis

Mezinárodní vztahy v 90. letech

Poč. 90. let vítězí demokratické státy ve studené válce, končí bipolární uspořádání světa, jedinou supervelmocí jsou USA, SSSR se rozpadl. Prohlubuje se globalizace hospodářství i politiky, není dělení světa na liberální západ, komunistický východ a 3. rozvojový svět. Rozmach nadnárodních firem s většími finančními možnostmi, než mají státy – tyto firmy převádějí výrobu do zemí s nejlevnější pracovní silou, sídlí v zemi, kde platí minimální daně a prodává, v zemi, kde je maximální zisk. Slábne hospodářský vliv států, nadnárodní firmy jsou často obtížně kontrolovatelné, nechtějí přebírat odpovědnost za svou činnost (např. kácení pralesů).

Ve 2. pol. 90. let – finanční krize – 1995 Mexiko, 1997 JV. Asie, 1998 Rusko, 2002 Argentina. Z krizí obviňovány nadnárodní firmy, světová banka, mezinárodní měnový fond a USA (ne vždy to byla pravda). Dochází k násilným protestům antiglobalistů – 1999 v Seattlu, v Praze 2000.

Hlavní přínos globalizace pozitivní – rychlý rozvoj moderních technologií, pokles cen ICT, rozvoj informační společnosti – šíření myšlenek demokracie. Na novém bohatství se podílí úzká skupina lidí, v chudších státech protesty. V 90. letech se prohloubil hlavní problém evropských států – stárnutí populace, krize sociálního pojetí státu. Krizi se snaží řešit „nová levice“ – americký prezident Bill Clinton, britský předseda vlády Tony Blair, německá spolková kancléřka Gerhard Schröder… ustupují od tradičních socialistických ideálů, součástí se stává myšlenka privatizace a úsporná opatření.

Hlavní tendence v evropské politice

Integrace a desintegrace. Integrace – 1990 sjednocení Německá, v rámci EHS podepsána 1992 Maachstrichtská smlouva – vznik EU, počítá s rozšiřováním, schválena „kodaňská kritéria“ – musí se plnit při vstupu – demokratický režim, funkční tržní hospodářství schopné se vyrovnat s konkurencí, přijetí legislativy EU. 1995 tam vstupuje Švédsko, Finsko a Rakousko. V Norsku to voliči odmítli. 1997 podepsána Amsterodamská smlouva – vede k další hospodářské a politické integraci EU. 1999 zavedena v bezhotovostních platbách společná měna euro, to zavedeno 2002 ve 12 členských zemích.

Desintegrace – probíhá s integrací. Od 1990 se rozpadá SSSR, od 1991 se rozpadá Jugoslávie (s válkou), 1993 se rozpadá Československo, od 1994 se stupňuje separatismus v Rusku – vypukla válka v Čečensku, rozpadu Ruska bylo vojensky zabráněno.

Hlavní válečné konflikty ve světě

Léto 1990 – Irák neočekávaně obsadil Kuvajt – mezinárodně odsouzeno, irácká armádo ho odmítala vyklidit – vojenská akce OSN – účastní se jí 21 států včele s USA. Poč. 1991 začala operace Pouštní bouře – letecké útoky, únor – pozemní akce, Irák poražen za 100 hodin. Největší tanková operace, 1. válka viditelná v televizi. George Bush starší rozhodl, žezlem bude jen osvobození Kuvajtu, demokratická opozice v Iráku byla ponechána svému osudu – Saddám je potrestal, proto nemají rádi USA.

Srbové prováděli etnické čistky – jaro 1999 vojska NATO včele s USA zaútočily na Srbsko – ukončily jejich řádění.

Humanitární krize v Africe, hladomor, kruté občanské války, vyvražďování celých kmenů.




Přidal: jenikkozak 8. 6. 2010
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 418
Zhlédnuto: 3910 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Krize a pád komunistických režimů ve střední EvropěPolitické změny v Československu a zánik státuDějepis