< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Latinská Amerika ve 2. polovině 20. stoletíVývoj mezinárodní situace na Blízkém východě ve 2. polovině 20. stoletíDějepis

Mezinárodní vztahy v 80. letech 20. století

Vyvrcholení studené války

Prosinec 1979 vpadla sovětská vojska do Afghánistánu – kritizováno. Americký prezident James Carter v lednu 1980 vyhlásil embargo na hospodářské aktivity se SSSR, omezena letecká, námořní doprava, vědecká, kulturní a sportovní spolupráce. Většina demokratických zemí vyhlásila bojkot letní olympiády v Moskvě – časté podvody.
Léto 1980 – vyhlášena Carterova doktrína – zájmem USA je obrana demokracie, zásad volného obchodu a dodržování lidských práv na celém světě – proti komun. zemím – přispěla k pádu komunismu.
Prezidentské volby v USA vyhrál Ronald Reagan – neměl dipl. vzdělání – projevy doháněl komunisty k šílenství, označil SSSR za říši zla, zločinné impérium.
Léto 1982 – vyhlásil celosvět. kampaň za demokracii – USA se mají odvrátit od diktátorského režimu, důraz na spolupráci s demokr. zeměmi, vyhlásil modernizaci amer. armády.
Březen 1983 – vyhlásil Strategickou obrannou iniciativu (SDI) – USA budují obranné systémy schopné likvidovat libovolný raketový útok. Do armády zaváděny nejmodernější technologie, vznikl projekt hvězdných válek – prvky obrany USA měly být ve vesmíru – SSSR zděšen, dává na zbrojení obrovské částky – krach hospodářství.
Září 1983 – sovět. armáda omylem sestřelila jihokorejské civilní dopravní letadlo, tvrdila, že šlo o špiony – od SSSR se odvrací sympatizanti.
Březen 1985 – do fce gen. tajemníka KSSS se dostává Michail Gorbačov – ustupuje od sovětské konfrontační politiky, uvolnění mezinár. politiky, zahájil odzbrojovací jednání mezi SSSR a USA – 1985 – Ženeva, 1986 Reykjavík, 1989 Vídeň. Dohodli se na likvidaci jad. raket středního doletu – 1. krok vedoucí ke konci závodů ve zbrojení.
Květen 1988 – potvrzena změna sovětské zahraniční politiky, sovětská armáda se stáhla z Afghánistánu.

Prohloubení evropské integrace

V 80. letech v záp. Evropě se konkurují 2 hospod. koncepce – 1. monetaristická – význ. tvůrce Milton Friedmann (Nobelova cena za ekonomii) – stát má minimálně zasahovat do hospodářství, podporoval reprivatizaci stát. podniků – hosp. úspěchy států, objevilo se ale více nezaměstnaných. Realizováno v GB – představitelko Margaret Thatcherová, ve SRN – Helmut Kohl; 2. Neokeynesiánství - John Keynes – státní zásahy do ekonomiky, stát má právo i na schodky stát. rozpočtu – hospod. vývoj v těchto zemích pomalejší – Francie – Francois Mitterand, ve vládě byli zastoupeni i komunisti, i vlády v Itálii, Španělsku a Portugalsku.
1981 došlo k rozšíření evropské hospodářského společen. o Řecko, 1986 i Španělsko a Portugalsko, nové státy získaly dotace, aby mohly pozvednout své hospodářství na úroveň ostatních členských států.
Hlubší integrace byla podporována Jackem Delorsem – zahájil posilování evropské byrokrat. struktur, které byly nezávislé na vládách členských zemí – nezvolení úředníci mohli diktovat své požadavky politikům.
Francie, SRN a státy Beneluxu podepsaly Shengenskou dohodu – mezi státy rušeny hraniční kontroly, zavedena ochrana vnějších hranic. Uvnitř se cestovalo bez pasů.



Přidal: jenikkozak 24. 2. 2010
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 396
Zhlédnuto: 4629 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Latinská Amerika ve 2. polovině 20. stoletíVývoj mezinárodní situace na Blízkém východě ve 2. polovině 20. stoletíDějepis