< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Vznik nových států v Africe a jejich problémyMezinárodní vztahy v 80. letech 20. stoletíDějepis

Latinská Amerika ve 2. polovině 20. století

Od 19. Stol patří do sféry zájmů USA, je tu většina států nezávislých, Guyana – rozdělena mezi Británii, Fr. a Niz. Pod koloniální správou jsou ostrovy. Portoriko je přidruženým státem USA.

Společné problémy: hospod. potíže způsobené monokulturním zemědělstvím (kávy, cukr. třtina, kakao, kaučuk, banány), některé země jsou na vývozu přímo závislé, některé jsou „banánovými republikami“ (dnes označení státu hospodářsky zaostalého s vlivem jiné země), způsobeny velké ekologické škody (kácení deštných pralesů, umělá hnojiva, DDT), v mnoha zemích je nelegální obchod s drogami – často v rukou mafie mající vliv na stát. aparát.

Země jsou i politicky nestabilní, obrovské sociální rozdíly, střídají se různé vlády – diktátorské režimy, schovávají se tu nacističtí zločinci, časté vojenské převraty, vojenské zásahy USA, demokratické vlády vzácné.

1948 – i iniciativy USA vzniká Organizace amerických států – cíl: zabránit politice vývozu komunismu, USA podporovaly diktátory schopné mu čelit, přesto někde vznikaly komunistické vlády.

Argentina – generál Juan Domingo Peron – 1946 prezident, zahájil industrializaci, zavedl řízené stát. hospod. – zlepšilo se postavení chudiny, vedl protiamerickou a protibritskou politiku, hledal „třetí cestu“ mezi kapitalismem a komunismem. Argentina se snaží získat vedoucí postavení v Latinské Americe. Peron byl neoblíben u pravicové části armády – 1955 stát. převrat, Peron svržen, uprchl do emigrace, v zemi vojenská vláda špatně hospodařila. 1973 mu povolili návrat, zvolen prezidentem, nebyl už tak úspěšný, po jeho smrti byla prezidentkou jeho žena Isabel. 1976 státní převrat armádou – ta se opět chopila moci, opět hosp. potíže – pro odvedení pozornosti chtějí expandovat, 1982 napadli Falklandy (bránilo je asi 50 vojáků) – dočasně je ovládli, GB je brzy dobyla zpět, porážka způsobila vládní krizi. 1983 – pád vojen. diktatury, moci se chopila demokrat. vláda – vítězství mělo vliv na vývoj dalších zemí v Latinské Americe.

Kuba – 1953 byla na Kubě pravicová vláda, včele Fulgencio Batista – podporován USA, zkorumpovaný, začal být nepopulární, vzniká opozice – Fidel Castro Ruz – 1953 se pokusil o stát. převrat – neúspěšně, opozice se pak lépe zorganizovala. 1959 nový stát. převrat – dodatečně prohlášen za social. revoluci. Chruščov chtěl Kubu použít jako základnu, USA podpořily kubánskou opozici emigrantů, vybavili je zbraněmi, 1961 se pokusili v Zátoce sviní proniknout na Kubu a svrhnout Castra – neúspěšně. Komunisti se snažili vyvést komun. do dalších zemí – podíl na tom měl Ernesto Che Guevarra – Castrův spolupracovník, podílel se na vyprovokování partyz. války v Guatemale, Venezuele, Kolumbii, Peru a Bolívii. 1967 byl zabit. Komunisté si z něj udělali mučedníka.

1973 v Chile dochází k vojenskému převratu – generál Augustus Pinochet – svržen socialistický prezident Salvator Allende (chtěl vytvořit komunistický režim), Pinochetův režim – diktatura – tvrdě proti opozici, dovedl zemi k hospod. prosperitě.

1979 proběhl stát. převrat v Nikaragui – předtím diktatura Anastasia Somosy, nahradil ho komunista Daniel Ortega – vytvořil režim kubánského typu, v zemi občanská válka, zasahovala v ní Kuba a SSSR, USA podporovaly opozici, 1988 – jednání mezi znepřátelenými stranami, podepsáno příměří, dohoda o demokr. volbách – 1990. Zvítězila demokratické opozice, obnovena demokracie. Ortegovi stoupenci zůstali politickou stranou, pak vyhráli volby, vládnou demokraticky.




Přidal: jenikkozak 3. 2. 2010
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 459
Zhlédnuto: 5425 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Vznik nových států v Africe a jejich problémyMezinárodní vztahy v 80. letech 20. stoletíDějepis