< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Josef Kajetán TylKarel Jaromír ErbenLiteratura

Karel Hynek Mácha

1810 - 1836
- Vůdčí představitel českého romantismu; považován za zakladatele moderní české poezie.
Narodil se na Malé Straně, jeho matka byla dcerou pražských hudebníků. Prožil neradostné dětství poznamenané úpadkem otcova krámu. Rodina se musela přestěhovat do čtvrti chudých Na Františku, kde Mácha poznává život nejchudšího obyvatelstva. I když se rodina hmotně vzpamatovala a přestěhovala se zpět do centra Prahy, nikdy se jí nevedlo tak dobře, aby Mácha nemusel bojovat o hmotné zajištění.
Vystudoval gymnázium a dva roky filozofie, dostal se na práva. Byl všestranně zaměřený - četl Goetha, Byrona, Kollárovu Slávy dceru; studoval rukopisy, měl zájem o dějiny českého národa a Prahy. Věnoval se také divadlu, byl členem divadelních spolků, divadla si cenil, protože mělo velký vliv na lidi, hrál taky jako ochotník. Na jedné zkoušce se setkal s Lori (Eleorou Šonkovou), do které se zamiloval, ale neodpovídala jeho ideálům, měli spoustu nedorozumění...
Hodně cestoval - pěšky až do Itálie, přitahovaly ho hrady, zříceniny, jezera a divoká příroda. Miloval tichou noc, měl rád popraviště a popravy, měl rád dlouhé výlety.
Měl hodně přátel ale cítil se osamnělý, protože se jim snažil imponovat.
Byl to výborný matematik, rád vedl dlouhé, logicky precizní rozhovory. Po právech odchází do Litomněřic jako koncipient, ale žil v nedostatku. Čekal s Lori dítě, narodil se jim syn Ludvík, a tak se Mácha chystá ke svatbě. Při hašení požáru onemocněl a umírá v 26 letech. V den svatby byl pohřben v Litoměřicích.
1938 byly jeho ostatky přeneseny na Vyšehrad.

Tvorba

Próza

Nerozlišoval jednotlivé literární druhy, v jeho próze je hodně lyrických a dramatických prvků, hudebnost. Vymykal se ze soudobé literatury.
Křivoklad - měl to být soubor se čtyřmi díly ale dokončil jen jeden. Celý cyklus se měl nazývat Kat, další části měly být Valdek, Vyšehrad a Karlštejn. Hrdinové nebyli pojati historicky ale subjektivně.
Návrat - krátká próza
Pouti krkonošské - filozoficky laděné
Obrazy z života mého - soubor povídek, dokončil jen dvě části Večer na Bezdězu a Márinka. Večer na Bezdězu zachycuje Máchovy dojmy z cest.

Lyrika

Máj - poslední a vrcholné Máchovo dílo, tvořil ho od 1834 do 1836, dochovaly se i náčrty některých částí Máje v Máchově zápisníku, z nich je patrné, jak jednotlivé části přepracovával, jak usiloval o co nejpřesnější slova. Koncem roku 1835 dokončil první tři zpěvy a poslední v roce 1836. Měl problém s cenzurou, teprve v dubnu 1836 mohl báseň vydat. Děj se odehrává v okolí Bezdězu a Máchova jezera. Dílo je věnováno Hynku Mommovi, v úvodu je dedikační (věnovací) báseň Čechové jsou národ věrný.Přidal: jenikkozak 25. 11. 2007
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 412
Zhlédnuto: 5199 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Josef Kajetán TylKarel Jaromír ErbenLiteratura