< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Karel Toman: MěsíceJosef Kajetán Tyl: Lesní panna aneb Cesta do AmerikyČtenářský deník

Mark Twain: Dobrodružství Toma Sawyera

Doba děje: Polovina 19. století

Místo děje: Saint Petersburg

Postavy:

Tom - Tom Sawyer, sirotek, vychováván tetou Polly; snaží se vymýšlet si a prožívat různá dobrodružství společně s Huckem; zamiluje se do dívky, Becky Thatcherové, dvoří se jí, neváhá kvůli ní a třeba i místo ní přijmout trest.
Huck - Huckleberry Finn, bydlí v sudech, syn obecního opilce, dospělý neradi vidí, když si jejich děti s ním hrají, nechodí do školy a toulá se.
Polly - tetička Toma
vdova Douglasová - adoptivní matka Hucka

Joe Indiám - vrah doktora Robinsona

Obsah díla:

Tom Sawyer žije u své tety Polly, protože je sirotek. Protože stále se svými kamarády zlobí, dávají mu za příklad Sida. Tom ale nemá vzorné děti rád, protomu ustavičně dělá naschvály. Během školního roku se do Saint Petersburgu přistěhuje Becky Thatcherová. Tomovi se moc líbí, a tak jí to dává po klučičím najevo - pořád se předvádí.

Jednou se dohodl s Joem a Huckem, že se dají na pirátství, a tak odpluli na ostrov za řeku a vrátili se, až když za ně obětovali mši. Tak se chlapci stanou středem pozornosti dětí.

Tom a Huck zachrání před oběšením Muffa Pottera, když před soudem dosvědčí, že skutečný vrah doktora Robinsona je Joe Indian. On, jak to uslyšel, prorazil okno a utekl. Chlapci ho ale později poznají v hluchoněmém Španělovi, který přijel do města, aby se pomstil vdově Douglasové. Sousedé vdovy, které informoval Huck, vdovu zachránili. Zatím Tom a Becky málem umřeli v jeskyni. Po třech dnech ale Tom najde východ. Zanedlouho ještě Tom spolu s Huckem objeví poklad, ukrytý Joem Indiánem. Byli tak nejbohatší ve městě.

Paní Douglasová se ujala Hucka a chtěla ho vychovat ve slušného člověka. Huckovi se to ale nelíbí, a tak uteče. Tom mu ale domluví, proto se zase vrátí.

Úryvek z knihy:

„Co jste tam vzali s sebou?“
„Jenom - jenom - chcíplou kočku.“


„Ukaž mi to.“

Tom částečně odhalil hroznou čmáraninu domu se dvěma vikýři a s vývrtkou, která jako kouř stoupala z komína. Dívčina pozornost se počala soustřeďovat na dílo a holčička zapomněla na všechno kolem. Když byl dům hotový, chvíli se naň upřeně dívala a pak zašeptala:

„To je hezké. - Udělej muže.“

Umělec zkonstruoval v zahrádce před domkem muže, jenž připomínal jeřáb. Byl by mohl beze všeho dům překročit; dívka však nebyla přemrštěně kritická; obluda se jí líbila; zašeptala:

„To je krásný muž - a teď udělej mne, jak přicházím.“ To, nakreslil přesýpací hodiny a s úplňkem a se slámovitými údy a obdařil roztažená prsty honosným vějířem. Dívka řekla:

„Jejda, to je krásné - kdybych jenom uměla také kreslit!“

„To je lehké,“ zašeptal Tom. „Já tě to naučím.“

„Opravdu? Kdy?“

„V poledne. Půjdeš domů na oběd?“

„Když chceš, zůstanu zde.“

Znaky díla:

Americký autor Mark Twain ve svém díle Dobrodružství Toma Sawyera ukazuje nejen dobrodružný život chlapce v malém městě, ale také osudy mnoha obyvatel tohoto města. Mark Twain je pseudonymem, pravé jméno zní Samuel Langhorne Clemens.

Na tuto knihu volně navazuje kniha Dobrodružství Huckleberryho Finna (někdy dohromady vydáváno jako Dobrodružství Toma Sawyera a Huckleberryho Finna).

Román je psán spisovným jazykem, v přímé řeči je používán hovorový jazyk s málo obvyklými chlapeckými výrazy.

Psáno v ER formě, pásmo vypravěče se pravidelně střídá s pásmem postav. Syntax přímých řečí je jednoduchá, zato syntax pásma vypravěče je složitá - dlouhá souvětí, používání středníků...

Dílo je bez většího počtu básnických prostředků.

Kniha je rozdělena do 35 kapitol, které nemají název, pouze číslo.


Přidal: esko 24.03.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 556
Zhlédnuto: 29638 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Karel Toman: MěsíceJosef Kajetán Tyl: Lesní panna aneb Cesta do AmerikyČtenářský deník