< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Erich Maria Remarque: Tři kamarádi Romain Rolland: Petr a LucieČtenářský deník

Erich Maria Remarque: Tři kamarádi

Doba děje: období mezi 1. a 2. světovou válkou

Místo děje: Německo?

Obsah díla:

Příběh vypráví o třech kamarádech – Robertovi Lokhampovi, Otto Kösterovi a Gottfriedovi Lenzovi, kteří spolu bojovali v 1 světové válce. Po skončení války se rozhodli, že si zařídí autodílnu. Nakupovali ojeté automobily, zabývali se jejich opravami a rekonstrukcemi, a když auto vypadalo jako nové, snažili se ho prodat za dobrou cenu. Jedno sportovní auto si ale ponechali, dali mu jméno „Karel“ a vyhráli s ním lecjaké automobilové závody.

V tomto příběhu se nejvíce promítá vztah Roberta a jeho přítelkyně Patricie Hollmannové, kterou potkal v jedné hospůdce. Začali spolu trávit hodně času, odjeli spolu na dovolenou k moři, kde zjistil, že před ním tajila svou nemoc. Její stav se znatelně zhoršoval – vykašlávala i krev. Vyléčila se a když se vrátili domů, tak si Robby domluvil schůzku s jejím lékařem. Ten mu řekl, že se může Patriciin zdravotní stav kdykoliv zhoršit, musí nejpozději na podzim do sanatoria. Když nadešel čas odjezdu, byl velmi smutný. Od té doby ho provázela jen smůla, navíc mu zabili jeho kamaráda Lenze.

Jednoho dne Robby dostal telegram, kde stálo: „Přijeď co nejdříve!“ S Köstrem na nic nečekali, sedli do auta a co nejrychleji jeli do sanatoria. Po příjezdu oba zjistili, že se Patriciin stav znatelně zhoršil. Koster odjel a slíbil Robbymu, že mu sežene peníze na pobyt v sanatoriu – neměl jinou možnost, než prodat oblíbené auto. Za ty peníze Robby strávil poslední chvíle s Pat. Po několika dnech Pat umírá.


Přidal: tess.for 26.02.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 239
Zhlédnuto: 7883 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Erich Maria Remarque: Tři kamarádi Romain Rolland: Petr a LucieČtenářský deník