< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Anna Franková: Deník Anny FrankovéLadislav Fuks: Spalovač mrtvolČtenářský deník

Emanuel Frynta: Moudří blázni

Doba děje: minulost

Místo děje: Florencie, anonymní města

Obsah díla:

Prohraná sázka

Vydal se jeden čeledín do sousedního města, protože chtěl spatřit krále. Slyšel o něm samou chválu, a tak se sebral a bez otálení a bez peněz se vydal na cestu.

Když dorazil do města, neměl ani peníz na lívanec a k tomu ho začal bolet zub. Zastavil se alespoň u domu, kde se právě smažily lívance a nasával jejich vůni. V té době šli okolo lokajové a začali si ho dobírat. Říkali, že snědl alespoň 20 lívanců, jak je hladový. Jenomže čeledín odvětil, že by jich snědl 120! Lokajové mu to nevěřili. Vsadili se o čeledínův zub. Samozřejmě že to čeledín nezvládl a prohrál ten svůj bolavý. Nejenže se dobře najedl, ale také se zbavil bolesti.

Jednonohý jestřáb

Kuchař Chichibio z Benátek sloužil ve Florencii u mladého šlechtice Currada. Benátčany ve Florencii nebrali vážně a všeobecně je považovali za hlupáky, a proto neměl Chichibio sloužení lehké.

Jednoho dne přinesl Currado jestřába a přikázal kuchaři, aby ho upekl. Když tak činil, navštívila ho stará známa Laura, která ho nakonec přemluvila, aby jí jedno stehýnko dal. Když večer servíroval, šlechtic se zlobil. Chichibio mu však zdělil, že nohu měl opravdu jen jednu. Šlechtic se nedal. Že prý když zítra na lovu nenajde jediného jednonohého jestřába, bude potrestán.

Druhého dne žádného nenašli. Chichibio byl potrestán, ale když se vraceli domů, našli u jezírka 7 jestřábů s jednou nohou. Kuchař to oznámil šlechtici, ale ten zatleskal. Jestřábi se polekali a postavili se na obě nohy. Ale Chichibio se opět nedal. Jestřáb včera prý měl dvě nohy! Jen Currado zapomněl zatleskat!


Přidal: tess.for 26.02.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 261
Zhlédnuto: 19775 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Anna Franková: Deník Anny FrankovéLadislav Fuks: Spalovač mrtvolČtenářský deník