< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Guy de Maupassant: KuličkaDaniel Defoe: Robinson Crusoe (2)Čtenářský deník

Daniel Defoe: Moll Flandersová

Doba děje: 19. století

Místo děje: Anglie, americké kolonie

Obsah díla:

Moll Fladersová je sirotek z nejchudší a opovrhované londýnské společenské vrstvy, a tak má málo peněz. Nejprve vyrůstala na ulici. Rozhodne se svůj osud změnit a stůj co stůj získat jmění i společenské postavení. Když žije u pěstounky, chce se stát dámou, což se ostatním líbí, a tak jí dávají peníze i drobné práce.

Po smrti pěstounky nemá kde bydlet. Žije u rodiny se dvěma syny, přičemž do staršího z nich se zamilovala, ale nakonec se vdala za mladšího z nich. Měla s ním dvě děti, ale on po pěti letech zemřel. Děti si vzali rodiče zemřelého manžela.

Vzala si pána, který rozhazuje peníze, ale po dvou letech je zajat poté, co zkrachoval. Moll si změnila jméno,aby ji nenašli jeho věřitelé.

Třetím jejím manželem se stane, jak se dozví později, její bratr. Spolu bydlí ve Virginii, kde vlastní plantáže, a mají spolu tři děti. Moll je na něj zlá, až ji nakonec pustí zpět do Anglie. Ona se tam vypraví s představou, že začne znovu.

Další její sňatek byl zklamáním, protože ona i její manžel zjistili, že ten druhý nemá takový majetek, kvůli kterému se vzali. Jejím dalším mužem se stal bohatý úředník, který se časem zadlužil a pak zemřel.

Mollyse naučila krást. Když ji přistihli, byla odsouzena k smrti. Slitoval se nad ní kněz, kterému se zpovídala, a zajistil jí nižší trest - vyhnanství. Moll se s dalším mužem vrací do Virginie, kde jí její matka zanechala velké jmění. Žije poctivým životem a ve svých osmdesáti letech se vrací do Anglie.

Znaky díla:

Historický román z roku 1722
V anglickém originále se dílo nazývá „The Fortunes and Misfortunes of the Famous Moll Flanders“
Dílo bylo v letech 1965, 1995 a 1996 zfilmováno.

Přidal: tess.for 26.02.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 282
Zhlédnuto: 6508 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Guy de Maupassant: KuličkaDaniel Defoe: Robinson Crusoe (2)Čtenářský deník