< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >George Bernard Shaw: PygmaliónHenryk Sienkiewicz: PotopaČtenářský deník

Friedrich Shiller: Loupežníci

Doba děje: v polovině 18. století

Místo děje: Německo, Čechy

Obsah díla:

Děj začíná na zámku u Moorů, kdy Franc Moor dává podvržený dopis otci o svém bratru Karlovi, který v té době studuje v Lipsku. Karel je prý zloděj, vrah a násilník a tak ho otec vydědil. Protože Karel netuší proč, tak se ze zoufalství nechává zvolit hejtmanem loupežníku a s nimi odchází do Čech. Tam se setkává se šlechticem Kosinským, který mu vypráví svůj příběh o lásce a Karlovi tak připomene jeho dávnou lásku k dívce Amélii.

Franc se chce zbavit Karla i kvůli Amélii a chce odstranit i otce kvůli majetku. Jenže Amélii nezíská a přemluví otcova nepřítele Heřmana, aby se vydával za posla, jenž má ohlásit Karlovu smrt otci, což otce skolí. Amélii pak přizná, že otce obelhal a řekne ji, že žije nejenom Karel, ale i starý Moor, kterého Franc věznil v hladomorně. Karel otce osvobodí a France zastřelí ze strachu.

Nakonec umírá žalem i Moor. Karel si touží vzít Amélii a na všechno zapomenout, ale váže ho přísaha, kterou dal loupežníkům; vrací se k nim a zabíjí Amélii.


Přidal: tess.for 26.02.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 179
Zhlédnuto: 8704 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >George Bernard Shaw: PygmaliónHenryk Sienkiewicz: PotopaČtenářský deník