< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Karel Čapek: Bílá nemocKarel Čapek: Devatero pohádekČtenářský deník

Karel Čapek: Bílá nemoc

Doba děje: 20. století

Postavy:

Dvorní rada: Sigelius, vše hlásá ve jménu vědy, podbízí se maršálovi, jedná nečestně (upřednostňuje bohaté před chudými, sklízí slávu, která náleží jiným
Dr. Galén: doktor chudý, který byl ve válce, léčil raněné a zakusil jejich utrpení, proto po objevené léku na bílou nemoc vyžaduje jednu podmínku pro prozrazení léku - celosvětový mír. Je sám chudý, nejspíše duševně silný člověk (dokáže odmítnout nemocné lidi, s vidinou záchrany tisíce dalších životů zrušením války). Přijde mu nesmyslné, aby se doktoři snažili zachraňovat životy lidí, když oni sami pak své životy otratí ve válkách. Špatné vyjadřování (zakoktává se).
maršál: s vidinou silného národa zaútočí na sousední dle jeho názoru podřadný stát. Ničeho se nezalekne, nebojí se ani bílé nemoci (podá si ruku s nakaženým baronem), dokud ji sám nedostane.

Obsah díla:

Na zemi se objeví tzv. bílá nemoc (nebo také Pejpinské malomocenství, Čengova nemoc a latinsky Morbus Tshengi, jelikož Čeng ji jako první popsal), jež se projevuje bílou chladnou a necitlivou skvrnou (macula marmorea) na těle a následným rozpadem těla, postihuje lidi nad 45 let a neexistuje na ní lék. Dvorní rada Sigelius, který pracuje v Lilienthově klinice (podle Lilientha, jenž byl Sigéliovým tchánem), jediné, co předepisuje svým pacientům jsou přípravky proti zápachu a v pokročilém stádiu morfin.

Sigelia vyhledá dr. Galén, který má pokladenskou praxi (ošetřuje pouze chudé), s novinkou, že objevil lék proti bílé nemoci. Sigelius z počátku nevěří, ale nakonec souhlasí, ať mu řekne v čem ta léčba spočívá. Galén však odmítá s tím, že má své důvody a vše ujasní později a že by rád tuto metodu vyzkoušel na jeho klinice. Sigelius nerad souhlasí a nechá mu pod dozorem pokoj s těmi nejchudšími.

Galén má se svou léčbou úspěchy, a proto za ním jde s prosbou asistent, zda by neuzdravil jeho maminku, ten však odmítá s tím, že Sigeliovi slíbil léčit pouze nemocné na pokoji 13. Asistent proto žádá samotného Sigelia, ten však prosbu zamítne, když ho ovšem o tu samou věc požádá zámožný pacient, souhlasí. Nicméně dr. Galén odmítne. Proto asistent (jiný než s nemocnou maminkou) se souhlasem Sigelia předstírá, že ho léčí Galénovou metodou.

Sám maršál navštíví ústav, aby předal Sigeliovi vyznamenání za úspěchy v léčbě. Galén ani není pozván. Sigelius léčbu sice nevydává za svou, ale za léčbu kliniky a o Galénovi se ani nezmíní. Rada oznámí, jak mají lék a že lidé už se dál nemusí bát. Galén však novinářům oznámí, kdo je tvůrcem a svou podmínku pro léčbu dalších lidí – celosvětový mír. Nastává tak hlavní konflikt mezi maršálem a doktorem, jelikož maršál organizuje přípravu na útok proti sousednímu malému státu, který bere za podřadný.

Hrou se prolíná příběh rodiny, jejichž otec je velice šťastný za bílou nemoc, jelikož díky mrtvým stoupá ve po svém kariérním žebříčku v továrnách barona Krüga, který zajišťuje výrobu zbraní a dalších potřebných věcí na válku. Svůj úspěch dlouho neslaví, jelikož mu onemocní manželka.

Dr. Galén zas léčí své chudé, sem tam udělá výjimku (např. pekaře), ale začnou za ním chodit i bohatí. Ty však odmítá se slovy, ať se pokusí zajistit mír. Přijde i otec s maminkou, Galén souhlasí s léčbou v případě, že otec odejde z práce, on však dá přednost práci před zdravím své manželky. Také baron Krüg přijde, Galén souhlasí s léčbou za podmínek, že zastaví výrobu zbraní ve své továrně.

Krüg tak jde s žádostí za maršálem, který odmítne. Nechá si však zavolat Galéna a žádá ho, aby Krüga uzdravil. Žádosti nezabírají a tak mu i hrozí, baron však spáchá sebevraždu a maršál je rád, že dál nemusí nic řešit.

Mezitím se ve světě zvedá vlna odporu k válce a chtějí mír. Maršál přesto zaútočí na sousední stát, avšak neslaví takové úspěchy, jaké očekával.

Poslední scéna zachycuje maršála, který promlouvá ke skandujícímu davu. Poté zjišťuje, že má sám bílou nemoc. Jeho dcera proto volá Galénovi, který znovu opakuje svůj požadavek. Maršál na žádost své dcery a syna barona souhlasí se zrušením války. Galén se tak rychle vydává za maršálem, prodírá se davem, který prahne po válce, se slovy, že žádná válka nebude. Dav to vezme jako urážku, vrhne se na doktora a ušlapou ho k smrti.

Úryvek z knihy:


DR. GALÉN (vyběhne s kufříkem v ruce): Doběhnu pěšky… Dovolte prosím… Prosím vás, pusťte mě… někdo mě čeká…
SYN: Občané, volejte: Ať žije maršál! Ať žije válka!
DR. GALÉN: Ne! Válka ne! Nesmí být žádná válka! Poslyšte, ne, válka nesmí být!
VÝKŘIKY: Co to říkal? – Zrádce! – Zbabělec! – Mažte ho!
DR. GALÉN: Musí být mír! Pusťte mne – Já jdu k maršálovi –
VÝKŘIKY: Urazil maršála! – Na lucernu! – Zabte ho! (Hlučící zástup se zavře kolem Dr. Galéna. Zmatená vřava.) (Zástup se rozestupuje. Na zemi leží Dr. Galén a jeho kufřík.)
SYN (kopne do něho): Vstávej, potvoro! Koukej mazat, nebo –
JEDEN ZE ZÁSTUPU (klekne k ležícímu): Počkat, občane. Ono je po něm.
SYN: Žádná škoda. O jednoho zrádce míň. Sláva maršálovi!
ZÁSTUP: Ať žije maršál! Maršál! Mar-šál!
SYN (otevře kufřík): Hele, byl to nějaký doktor! (Rozbíjí lahvičky s léky a dupe na ně.) Tak! Ať žije válka! Ať žije maršál!
ZÁSTUP (valí se dál): Maršál! Mar-šál! Ať – žije – maršál!

Znaky díla:

Kniha reaguje na šířící se fašismu a varuje před hrozící druhou světovou válkou. Maršál je zosobněním Hitlera. Chce poukázat na boj mezi demokracií a diktaturou. Drama se odehrává v nemocničním prostředí, a proto se zde vyskytují odborné latinské termíny z lékařské roviny. Déle autor používá více jazyků (němčina, angličtina, francouzština). Kniha je psána formou scénáře se scénickými poznámkami.

Přidal: Nejka 18.02.2014
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 907
Zhlédnuto: 7671 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Karel Čapek: Bílá nemocKarel Čapek: Devatero pohádekČtenářský deník