< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Karel Sabina: HrobníkAntoine de Saint-Exupéry: Noční letČtenářský deník

Antoine de Saint-Exupery: Malý princ

Doba děje: nejspíš během 2.světové války

Místo děje: planetky, poušť Země

Postavy:

Malý princ: symbol dětské duše a touhy člověka po lásce
Letec: dospělý člověk, který ale částečně neztratil myšlení dítěte (zosobnění autora)

Obsah díla:

Letci (vypravěči) se porouchá letadlo a zůstane v poušti, kde potká malého človíčka, malého prince, který mu později vypravuje o své cestě. Malý princ žil na malé planetce, kterou musel čistit od baobabých výhonků, aby mu ji neroztrhaly, a vymetat sopky, aby nevybuchly, roste mu tam také jedna krásná, pyšná a odvážná růžička, kterou opustí s tahem divokých ptáků.

Na první planetě potká krále, který ve všech vidí poddané a který vládne všemu a při tom ničemu, jelikož je na planetě sám. Na druhé planetce je domýšlivec, který ve všech vidí své obdivovatele. Na třetí narazí na pijana, ze kterého je asi nejvíc zmaten, protože on pije, aby zapomněl, že se stydí za to, že pije. Na čtvrté se nachází byznysmen, jenž je velmi vážný muž, nemá čas na zbytečnosti a jen počítá a počítá hvězdy, které mu patří. Na další je lampář, jehož práce je sice zbytečná, protože jako všechny předešlé planetky i tato je malá a žije na ní pouze jediný člověk, který zhasíná a rozsvěcí pouliční lampu, ale jako jediný nemyslí jen na sebe. Na předposlední planetce je zeměpisec, který zapisuje řeky a oceány podle vypravování badatelů. On sám je ale moc vážný na to, aby byl badatelem, a tak ani neví, co se nachází na jeho planetě. Malému princi doporučí, aby navštívil planetu Zemi, princ je ze všech těch dospělých velmi zmatený a moc jim nerozumí.

Malý princ skončí na poušti, kde potká hada, který mu oznámí, že až bude chtít, tak ho dokáže vrátit na jeho planetku. Dále objeví zahradu růží, ale žádná z nich mu nepřijde jako ta jeho růžička a potom potká lišku, jež mu ukáže kouzlo přátelství a on pochopí, že jeho růžička je vlastně jeho přítel. Malý princ se stane i přítelem letce, kterému se nakonec podaří opravit letadlo a princ se za pomocí hada vrátí na svou planetku i s beránkem, kterého mu nakreslil letec. Pro letce se tak obloha posetá hvězdami stává ojedinělou, protože ví, že tam někde je jeho malý přítel.

Úryvek z knihy:

Na další planetě bydlil pijan. Návštěva u něho byla velice krátká, ale malého prince hodně rozesmutnila.
„Co tady děláš?“ řekl pijanovi, který seděl mlčky před řadou prázdných a řadou plných lahví.
„Piji,“ odpověděl pochmurně pijan.
„A proč piješ?“ zeptal se malý princ.
„Abych zapomněl,“ řekl pijan.
„Nač abys zapomněl?“ vyzvídal malý princ a užuž ho začínal litovat.
„Abych zapomněl, že se stydím,“ přiznal se pijan a sklonil hlavu.
„A zač se stydíš?“ vyptával se dále malý princ, protože by mu byl rád pomohl. „Stydím se, že piji!“ dodal pijan a nadobro se odmlčel.
A malý princ zmaten odešel.
Dospělí jsou rozhodně moc a moc zvláštní, říkal si v duchu cestou

Znaky díla:

Tato umělá, filozofická a symbolistická pohádka má dvě rovina - pro děti, vypravování o princově cestě; pro dospělé - obraz světa a alegorie lidských vlastností a pocitů.

Přidal: Nejka 27.12.2013
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 498
Zhlédnuto: 19562 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Karel Sabina: HrobníkAntoine de Saint-Exupéry: Noční letČtenářský deník