< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka > Vátsjájana: KámasútraJules Verne: Ocelové městoČtenářský deník

Jules Verne: Děti kapitána Granta

Doba děje: 19. století

Místo děje: Anglie, Amerika, Austrálie a Tichomoří

Obsah díla:

Pánové lord Glenarvan, major Mac Nables a kapitán John Mangles objevili při zkušební plavbě s lodí Duncan žraloka, který měl v břiše lahev. Když ji rozbili, zjistili, že v ní jsou tři listiny v angličtině, němčině a francouzštině. Byly neúplné, ale dalo se zjistit, o čem asi hovoří. O tom, že někde na 37. rovnoběžce (údaje o zeměpisné délce nebylo možné rozluštit) ztroskotal trojstěžník Britania s kapitánem Grantem, který dva roky předtím vyplul z Glasgowa.

Všechny tato zpráva vzrušila, a jakmile loď přistála u břehu, lord Glenarvan se rozloučil se svou ženou Helenou a odjel do Londýna sehnat loď.

Zatím za jeho ženou přišli Robert a Mary Grantovi. Když se lord vrátil z Londýna, oznámil smutně: „Ti lidé nemají srdce, odmítli mi dát loď. Řekli, že listina je stará už dva roky.“ Když ale spatřil Mary a Roberta, dostal znovu naději a na své lodi se s kapitánem, majorem, kormidelníkem, Robertem Mary a ostatními námořníky vydal na moře zachránit kapitána Granta. Podle usnesení se vypravili do Patagonie. Tři dny po odjezdu si na lodi všimli staršího zeměpisce Jacquese Paganela. Ten nejprve překvapen, že nastoupil na jinou loď, ji chtěl uprostřed vod opustit, pak si to ale rozmyslel.

Když všichni muži mimo Manglese vystoupili na břeh, vydali se na nejvyšší horu Kordiller. Udělali si tam oheň a litovali, že mají maso jen sušené. V tom se ozval mekot a rychle se blížil. Paganel určil, že to jsou gaunaky. Po chvíli se celé stádo přehnalo přes tábor. Zarachotila rána. Jedno zvíře kleslo. Když se stádo rozuteklo, Mac Nabs dotáhl guaku k ohni. Paganel řekl, že z ní udělá pokrm pro bohy. Po deseti minutách podával všem upečené kusy masa. Jaké bylo jeho překvapení, když první sousto bylo přivítáno jednohlasným: „Fuj!“ Zeměpisec musel uznat, že pečeně je hrozná. V tom si uvědomil: „Už to mám.“ „To maso leželo dlouho na skladě, že?“ zeptal se klidně major. „Ne. To maso dlouho běhalo.“ Vtom se ozvala druhá rána a plošina, na které všichni seděli, sjížděla dolů rychlostí expresu. Potom náraz a všichni spadli dolů. Chyběl jediný Robert. Vydali se ho hledat. Vtom uviděli v Glenarvanových očích slzy. Řekl: „Přátelé, musíme ho najít stůj co stůj. Co bych řekl Heleně a Mary. Ne, to není možné.“ A taky nebylo. Uviděli obrovského kondora, jak nese lidské tělo. Glenarvan chtěl kondora zastřelit, ale náhle se ozval výstřel. Robert byl zachráněn. Objevil se indián a představil se jako Thalkán. Ochraňoval je po zbytek cesty až k moři.

Lodí se dostali do Austrálie. Všichni kromě kormidelníka šli hledat i na tomto kontinentu. Potkali muže jménem Ayrton. Ten je vedl přes celou Austrálii. Nakonec je dovedl k rozvodněné řece Snowy. Ayrton navrhl, aby poslali na Duncan vzkaz, aby kormidelník jel k této řece. Když Paganel psal dopis, zeptal se ho major, jak se asi píše jméno Ayrton. Paganel odpověděl, že asi tak, jak se vyslovuje. Major řekl: „To je chyba. Vyslovuje se Ayrton, ale píše se Ben Joyce.“ To bylo jméno vůdce trestanců.

Major se nemýlil. Ayrton vytrhl revolver a střelil po něm, ale netrefil se. Když večer vyslali Mulradyho, aby dopis doručil on. Ale po hodině se Mulrady připlazil zraněný a řekl, že mu Joyce dopis vzal. Ben Joyce se dostal na Duncan s plánem, že odstraní kormidelníka a vezme na palubu své lidi. Ale kormidelník Bena zavřel do jedné kabiny a rozjel se pro své přátele. Přijel v poslední chvíli. Když pak míjeli jeden ostrov, uviděli tam člověka. Byl to kapitán Grant. Ayrtona na ostrově nechali a kapitána vzali s sebou. Mac Nabs řekl Paganelovi, že největší roztržitost udělá, když se ožení, a tak si Paganel vzal majorovu sestru. Ani mladý kapitán John Mangles nezůstal sám, vzal si Mary za ženu.

Znaky díla:

Název v originále: „Les enfants du capitaine Grant“.
Dobrodružný román.
Jedná se o část z trilogie „Podivuhodné cesty“ zahrnující „Děti kapitána Granta“ - „Dvacet tisíc mil pod mořem“ - „Tajuplný ostrov“. Tato díla jsou propojena místem, dobou děje i některými postavami.
Dílo bylo několikrát zfilmováno.

Přidal: jenikkozak 23.12.2013
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 664
Zhlédnuto: 8165 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka > Vátsjájana: KámasútraJules Verne: Ocelové městoČtenářský deník