< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Emanuel Frynta: Moudří blázniFrantišek Gellner: Po nás ať přijde potopaČtenářský deník

Ladislav Fuks: Spalovač mrtvol

Doba děje: doba před 2.světovou válkou

Místo děje: Praha

Postavy:

Karel (Roman) Kopfrkingl - zvláštní člověk, milující otec a manžel, který zbožňuje svoji práci v krematoriu a jeho přesný řád. Neustále lidem říká jedny a ty samé věty, opakuje řeči ostatních přesně doslova a přejímá myšlenky a názory ostatních (podle mého názoru). Své činy si vždy racionálně zdůvodní a ujistí se, že vlastně pro všechny koná dobro.
Willi Reinke - Karlův přítel, který ho seznámí s myšlenkou nadřazenosti Němců a podstrčí mu ji, k domlouvání mu ani není blbé přijít na Štědrý den

Obsah díla:

Kniha pojednává o Romanu Kopfrkinglovi, který je romanticky založený, proto si od své ženy, jež nazývá Lakmé, nechává říkat Karel. Mají spolu dvě děti –asi čtrnáctiletého Milivoje a sedmnáctiletou Zinuške, která má přítele Mílu Janáčka.

Karel pracuje v krematoriu jako spalovač mrtvol. Krematorium bere jako svaté místo – Chrám smrti, které urychlí člověku proces přeměny těla na popel a tím pádem odchod duše.

Karel je původem Němec, má i německého přítele Williho, se kterým bojoval v 1.světové válce a který se mu jako první zmíní o Hitlerovi jako o vůdcovi, o nadřazenosti Němců a méněcennosti Židů, vysvětluje mu, že Židé a celé Česko Němcům vlastně škodí. Karel se zpočátku této myšlence brání, jelikož zná spoustu Židů. kteří jsou milí a pracovití, zastává názor, že mezi lidmi nejsou žádné rozdíly.

V jednom okamžiku však nastane zlom a Karel od Williho začne přejímat nacistické myšlenky. Najednou vidí, že má pravdu, že Židé vlastně bojují proti Hitlerovi, sám si začíná bezdůvodně stěžovat na lidi židovského původu ve svém okolí. Jako stoupenec SdP má přístup do Casina, které navštěvují pouze Němci, mezi nimiž se nachází i krásné dámy.

Willi se Karlovi zmíní, že jeho žena je židovka, tím pádem mu ani děti nevezmou do německých škol a že by s tím mohl být problém. Karel v tom ale problém nevidí, svou nic netušící ženu oběsí. Za nedlouho poté vezme svého syna na výlet do krematoria, kde mezitím zastoupil post ředitele místo muže, na kterého si postěžoval u SdP. Tam svého syna umlátí tyčí a zavře do rakve s mrtvým členem SS, který má jít do spalovny. Zda zavraždí i svou dceru se v knize nedozvíme.

Příběh končí po válce pohledem Kopfrkingla na zubožené bývalé židovské přátele.

Úryvek z knihy:

"Má rakev, jaká má být, dost vysokou a širokou, co, Mili, aby sis lehl k němu? Lehl k němu a v pondělí ses s ním za zvuků toho Parsifala roztavil?" A s nepříliš veselým úsměvem vzal železnou tyč, která ležela v koutě u výklenkou se záclonou, povalil chlapce na kolena, rozkročil se nad ním v těch svých černých vysokých botách a klopeném klobouku se šňůrou a pérem a utloukl ho tyčí. Pak jej zdvihl ze země, strčil do rakve k esesákovi, rakev byla, jaká má být, vysoká a široká, vešli se tam oba jako nesourodí bratři, zatloukl rakev kleštičkami, prohlédl tyč i dlažky, jsou-li čisté, poopravil klobouk… a šel. „Smrt sbližuje“ řekl si s rukou v kapse na kleštičkách, „v lidském popelu není rozdíl. Jestli je to popel německého Sturmbannführera nebo čtvrtečního židovského chlapce, to je jedno. Chudák chlapec,“ řekl si, „jak by byl jinak v životě trpěl, čeho jsem to dobré dítě ušetřil. Už teď by ho nevzali do německých škol a do Hájot, natož až přijde nový, šťastný řád. Škoda jen, že jsem ho ještě nemohl vyfotografovat …“

Znaky díla:

V celém díle se opakují určité motivy - Kopfrkingl neustále opakuje věty př. že je zarytý abstinent. V díle neustále potkáváme menšího tlustého muže s holí v tvrdém klobouku, ženu s dlouhým pérem a svazkem korálů, stále se hádající pár, mladou růžolící dívku v černých šatech.

Přidal: Nejka 03.12.2013
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 598
Zhlédnuto: 5832 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Emanuel Frynta: Moudří blázniFrantišek Gellner: Po nás ať přijde potopaČtenářský deník