< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >William Shakespeare: Romeo a Julie (2)William Shakespeare: Romeo a JulieČtenářský deník

William Shakespeare: Romeo a Julie (3)

Místo děje: Verona, Montava

Postavy:

Julie – mladá, zamilovaná, když nemohla najít východisko, chtěla to řešit sebevraždou
Romeo – ne moc statečný (chtěl se zabít, když nemohl najít jiné východisko), pomaten láskou, v celku rozumný (nechtěl se pustit do bitky)
Paris – nedočkavý (Julii chce mít co nejdříve za ženu)
Benvolio – přítel Romea, mírumilovný (nechtěl žádné šarvátky), starostlivý (o Romea)
Tybalt – bojechtivý (pořád by bojoval s Monteky, i bezdůvodně)
Lorenzo – velmi rozumný a chytrý (vždy dokázal najít nějaké východisko)

Obsah díla:

V italské Veroně vládne nenávist mezi dvěma znepřátelenými rody, Monteky a Kapulety, proto není divu, že se mezi nimi odehrávají časté veřejné šarvátky, což už pěkně štve místního vévodu Escaluse.

Romeo z rodu Monteků je nešťastně zamilovaný do dívky Rosaliny, která ho nechce a místo toho se chce se stát jeptiškou. Aby ji mohl spatřit, vydává se na bál, který pořádají Kapuleti, kde potkává Julii z rodu Kapuletů, do které se okamžitě zamiluje a ona do něho. Julie je už ovšem zaslíbená mladému šlechticovi Parisovi. Jejich láska je ale tak silná, že se domluví s františkánským mnichem Lorenzem a ten je oddá.

Nedlouho po jejich svatbě se odehraje šarvátka mezi Marcuziem (Montek) a Tybaltem (Kapulet), Přestože Romeo tuto šarvátku roztrhne je Mercuzio smrtelně zraněn, a tak v zápalu vzteku Romeo zabije Tyblata. To vévodu už opravdu rozhněvá a Romeo je vyhnán pod pohrůžkou smrti, a proto se ukryje u Lorenza v Matově.

Aby Kapuleti zahnali žal ze smrti Tybalta, sjednají co nejdříve svatbu mezi Parise a Julií, ta ze samého zoufalství chce spáchat sebevraždu, ale Lorenzo jí daruje lektvar, který ji uvede do stavu podobné smrti s tím, že se pak probere a bude moci být se svým Romeem, a tak příbuzní vedou Julii místo na svatbu na pohřeb. K Romeovi se ale nedostane informace o tomto podvodu, a proto ze samého zoufalství ze smrti své milé si koupí jed, jde k jejímu hrobu, kde potká Parise, kterého zabije a poté vypije jed. Julie se záhy probouzí a vidí mrtvého Romeo, nevidí tak jiné východisko než se zabít Romeovou dýkou.

Když se najdou těla, nikdo neví, co se vlastně stalo až na Lorenza, který jim vše vysvětlí. A tak smrt dvou milenců znepřátelených rodů tyto rody usmíří.

Úryvek z knihy:

JULIE - Miláčku nechoď. Ještě není ráno.
Ten ptáček, co tě zpěvem vyplašil,
to nebyl skřivan, to byl slavíček.
Každou noc si tu venku na jabloni
tak prozpěvuje. Slavík to byl věř mi.
ROMEO - Ne, byl to skřivan, posel svítání.
Vidíš, jak závistivě východ zbledl
a krajky světla protrhaly mraky?
Uhasly svíce noci. Nový den
už schází po špičkách z vrcholů hor.
Buď živý odejdu, nebo tu zemřu.
JULIE - To není svítání, Já vím, že není.
To slunce posílá ti kometu,
aby ti nocí svítila jako louč
a ukázala cestu do Mantovy.
A proto zůstaň! Ještě máme čas.

Znaky díla:

drama - tragédie, z originálu Romeo and Juliet přeloženo Jiřím Josekem

Přidal: Nejka 28.03.2013
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 471
Zhlédnuto: 3938 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >William Shakespeare: Romeo a Julie (2)William Shakespeare: Romeo a JulieČtenářský deník