< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Alexander Sergejevič Puškin: Kapitánská dcerkaAlexandr Sergejevič Puškin: Eugen OněginČtenářský deník

Alexander Sergejevič Puškin: Piková dáma

Doba děje: 70. léta 18. století

Místo děje: ruský Petrohrad

Postavy:

Heřman – mladý vojenský inženýr snící o kariéře a spoustě peněz. Když se mu naskytne příležitost k jejich nabytí, je odhodlán i k vraždě Anna Fedotovna – asi osmdesátiletá ve společnosti stále vážená hraběnka, ale věčně nespokojená a nervózní stařena Lizaveta Ivanovna – prosté děvče sloužící u hraběnky Fedotovny a častý adresát jejích nadávek a malicherných stížností.

Obsah díla:

Tomský prozradí svým přátelům při hře v karty, že jeho babička, Anna Fedotovna, umí předpovědět tři karty, které vyhrají. To slyšel Tomského přítel Heřman a zlákán vidinou snadného zisku se odhodlal vetřít se do hraběnčiny přízně a nějak z ní tajemství dostat. Do hraběnčina domu se dostal za pomoci Lizavety Ivanovny, která se do Heřmana zamilovala. Heřman pak hraběnku o samotě překvapil, a když mu po opětovné výzvě nechtěla tajemství prozradit, vytáhl na ni pistoli. Hraběnka padla mrtvá ještě před výstřelem. Heřman z domu uprchl. Tři dny po pohřbu navštívil Heřmana v jeho bytě jakýsi přízrak, od něhož se Heřman dověděl ony tři karty. Trojka, sedma a eso. První den vsadil Heřman na trojku, a to 47 000, a vyhrál. Druhý den vsadil na sedmu 47 000 i výhru z předchozího dne a opět vyhrál. Třetí den, kdy Heřman vsadil vše na eso, se přehmátl a hrál pikovou dámou. Heřman prohrál a nakonec se zbláznil.

Úryvek z knihy:

Heřman stál u stolu, chystaje se hrát samoten proti bledému ale stále se ještě usmívajícímu Čekalinskému. Každý z nich rozpečetil jednu hru karet. Čekalinský zamíchal. Heřman sejmul a položil svou kartu, pokryv ji kupou bankovek. Podobalo se to souboji. Kolem bylo hluboké mlčení. Čekalinský táhl, ruce se mu třásly. Napravo padla dáma, nalevo eso. „Eso vyhrálo!“ řekl Heřman a odkryl svou kartu. „Vaše dáma je zabita,“ řekl Čekalinský přívětivě. Heřman se zachvěl: opravdu, místo esa měl pikovou dámu. Nevěřil svým očím, nechápaje, jak se mohl přehmátnout. V tu chvíli se mu zdálo, že piková dáma přimhouřila oči a ušklíbla se. Neobvyklá podoba ho zarazila.

Znaky díla:

Děj této povídky se odehrává v 70. letech 18. století v ruském Petrohradě. Puškin ji napsal na podzim 1833 za svého krátkého pobytu ve vsi Boldině. Modelem pro zobrazení titulní hrdiny mu byla kněžna Natalja Golicynová, které tehdy bylo už 92 let, a dožívala svůj věk ve velké vážnosti, když téměř celý život strávila při carském dvoře. Dvakrát pobývala delší dobu v Paříži, ale s proslulým hrabětem Saint-Germainem se tam nikdy nesetkala.

Přidal: Eliko 17.03.2013
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 385
Zhlédnuto: 9688 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Alexander Sergejevič Puškin: Kapitánská dcerkaAlexandr Sergejevič Puškin: Eugen OněginČtenářský deník