< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka > Stendhal: Červený a černýHarriet Beecher Stoweová: Chaloupka strýčka TomaČtenářský deník

Stendhal: Kartouza Parmská

Doba děje: po porážce Napoleona v bitvě u Waterloo

Místo děje: Itálie

Postavy:

Fabrizio del Dongo – druhorozený syn markýzy del Dongo, původně byl určen pro kněžskou dráhu. Je rozmazlován svou tetou i matkou, a proto vstupuje do života velmi lehkomyslně, i když se spoustou ideálů Klélie – dcera žalářníka z Parmy a Fabriziova milenka. V rozhodování kolísá mezi poslušností vůči otci a láskou k Fabriziovi. Rassi – proradný a majetkuchtivý ministr parmského knížete Vévodkyně Sanseverinová – Fabriziova teta Hrabě Mosca – rafinovaný a vlivný člověk na dvoře Ernesta IV. A milenec vévodkyně Sanseverinové Ernesto IV. – v některých chvílích až dosti pokrytecký parmský kníže.

Obsah díla:

Mladý Fabrizio je vychováván v zámku svého prorakousky orientovaného otce, a to svojí matkou a tetou, které ho neustále rozmazlují. Sám měl velmi bojovného ducha a hodně sympatizoval s Napoleonem. Když se dověděl, že Napoleon uprchl ze svého vyhnanství na Elbě a vrátil se do Francie, vyrazil také tajně do Francie, aby se zařadil do vojska tohoto slavného vojevůdce a dobyvatele. Hned na cestě se ale projevila Fabriziova nezkušenost, byl brzy okraden a uvězněn. Přesto se však dostal k Napoleonovu vojsku a účastní se bitvy u Waterloo. Po porážce vojsk a po mnoha jiných nepříjemnostech se vrátil do Itálie. Nemohl se však vrátit domů, protože jeho otec byl zarytým nepřítelem Napoleona a každé revoluce. Na radu své tety, vévodkyně Sanseverinové, se odebral do Parmy. Studoval na kněžském semináři a přitom se oddával prostopášnostem. Jeho nevázaná milostná dobrodružství se stala záminkou pro to, aby byl uvržen do věznice v Parmě, kde se zamiluje do půvabné žalářníkovy dcery Klélie, jejíž okno je naproti oknu Fabriziovy dcery. Klélie se zprvu ostýchá, ale pak se s Fabriziem dorozumívá pomocí abecedy napsané na kusu kartonu. Jedné noci si Fabrizio všimne zvláštních záblesků na věži jednoho z parmských paláců. Byla jimi vysílána zpráva, z níž se dověděl, že se připravuje plán na jeho osvobození. V útěku mu pomáhala Klélie. Po nějaké době na svobodě se sám dobrovolně vrací do vězení, aby byl blízko milované Klélie. Ta mu však dala najevo, že jí otec vybral jiného ženicha a že ona se tomuto rozhodnutí podvolí. Sama pak přísahá, že na Fabrizia nikdy nepohlédne. Ten je pak na zásah knížete Ernesta IV. (po přímluvě milence vévodkyně Sanseverinové hraběte Mosci) propuštěn. Fabrizio dostudoval seminář a stal se kazatelem v jednom parmském kostele a později se odebral do Kartouzy parmské (=kartuziánský klášter), kde po roce zemřel.

Znaky díla:

Děj tohoto známého Stendhalova románu se odehrává ve Francii, ale hlavně v Itálii těsně po porážce Napoleona v bitvě u Waterloo.

Přidal: Eliko 16.03.2013
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 410
Zhlédnuto: 2759 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka > Stendhal: Červený a černýHarriet Beecher Stoweová: Chaloupka strýčka TomaČtenářský deník