< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Božena Němcová: Divá Bára (2)Božena Němcová: Divá BáraČtenářský deník

Božena Němcová: Divá Bára (3)

Doba děje: nejspíš 19. století

Místo děje: vesnice Vestec

Postavy:

Bára: Děvče s neobyčejnými vlastnostmi, proto si hloupí vesničtí lidé mysleli, že je to „DIVÉ dítě“. Byla velmi nebojácná (př. Koupala se tam, kde nikdo jiný), silná a nestarala se o to, co si o ní lidé vyprávějí. Elška: Milá a krásná dívka s dobrým srdcem, jejíž nejlepší kamarádka byla Bára.

Obsah díla:

Obecný ovdovělý pastýř Jakub má výjimečnou dceru Báru, kterou kvůli jejím vlastnostem moc lidí nemá rádo, až na Elšku z fary, Josífka, syna kostelníka, a jejího psa Lišaje. Poté, co bylo dětem dvanáct let, Elška odjela do Prahy k nemocné tetě a Josífek na studia. Když se pražská teta po třech letech uzdravila Elška se vrátila do Vestce, kde na ni už netrpělivě čekala Bára.

Po příjezdu z Prahy byla Elška zamlklá, posmutnělá, bylo vidět, že jí něco leží na srdci. Při házení věnečku s Bárou jí řekla, co ji tíží, jak miluje tamějšího doktora Hynka, který uzdravil její tetu, a jak se jí po něm stýská. To ale ještě nevěděla, že její teta panna Pepinka má pro ní přichystaného ženicha, zaopatřeného správce z vedlejší vesnice, pana Kiliána Slámu, jenž je úlisný, lstivý a mstivý strašpytel. I Bára se později Elšce svěří se svými city k myslivcovi.

Po vesnici začli kolovat fámy o strašidle v zádušním lese, přes který jezdil pan správce za Elškou, proto jel co nejdříve k ní, aby mu už dala slovo. Zdržel se a večer, když odjížděl spolu s přiopilým kostelníkem Vlčkem a pacholkem, v lese spatřili strašidlo, které mu pohrozilo smrtí, pokud Elšku nenechá na pokoji. Vesničané zjistili, že to byla přestrojená Bára a za trest musela strávit jednu noc v kostnici na hřbitově. Ráno když šel kolem myslivec a uviděl to, vypáčil dveře a chtěl Báru dostat ven, během jejich řeči se jí vyznal ze svých citů. Bára se pak stala jeho ženou a usmířila se s vesničany. A Elška? Teta jí slíbila všechno své jmění v případě, že si vezme Hynka.

Úryvek z knihy:

Druhou zimu Bára už do školy chodit nemohla, musela se učit příst a tkát. Bára dosáhla patnáct let a žádné děvče v celé dědině nemohlo se jí rovnat v síle a velikosti. Tělo její bylo hrubých kostí, silných svalů, přitom ale pravidelných forem. Mrštná byla jak pstruh. Pleti byla tmavohnědé, dílem od přirozenosti, dílem od slunce i větru, neboť si nikdy, ani v parném letu nezastřela tvář, jako to vesnická děvčata dělávaly. – Hlava zdála se veliká, ale to dělalo množství vlasů, černých jak havran, dlouhých, ale hrubých jako žíně. Čelo měla nízké, krátký tupý nos, ústa trochu velká a vyšpulené pysky, ale zdravé, červené jako krev. Zuby široké, silné, ale čisté. – Nejpěknější u ní bylo oko; a právě proto musela od lidí posměch snášet. Splílali jí, že má „oči buličí“. – Veliké měla oko, neobyčejně veliké a modré jak charpa, obrostlé dlouhou černou řasou. Nad okem klenulo se husté černé obočí. – Když se Bára škaredila, podobala se její tvář obloze černými mraky zatažené, z nichž se jen kousek oblohy modralo. – Ona se ale málokdy škaredila, leda když jí chasa nadávala, že má buličí oči, to jí oči hněvem sršely a mnohdy se až do pláče pustila. Jakub ale vždy jí říkal: „Ty hloupá, co si z toho děláš, já mám také velké oči. – A nechsi jsou buličí, však to není nic zlého; vždyť se ta němá tvář umí na člověka umí mileji podívat než ti tam!“ – Přitom obyčejně ukázal holí k dědině. – Pozdější léta ale, když přišla k síle, netroufala si chasa ubližovat jí, neboť za každou urážku dávala hned oplatky. Silní chlapci nebyli s to ji poprat; kde nevystačila síla, tu užívala všelikých fortelů aneb si pomohla obratností. Tak si dobyla pokoje.

Znaky díla:

Povídka je psaná chronologicky (i když ze začátku je patrná retrospektiva – Jakub za mlada) a obsahuje jak prvky romantismu (výjimečný hrdina – Bára, obraz přírody, lidové zvyky,…), tak prvky realismu (sociální rozdíly, popisné pasáže, žití s negativy, společnost s předsudky…). Můžeme pozorovat vliv germanizace – jiná syntax, kdy sloveso je na konci. Obsahuje historismy i archaismy.

Přidal: Nejka 05.02.2013
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 660
Zhlédnuto: 4917 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Božena Němcová: Divá Bára (2)Božena Němcová: Divá BáraČtenářský deník