< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Guy de Maupassant : Věno Guy de Maupassant: KuličkaČtenářský deník

Guy de Maupassant: Kulička (2)

Obsah díla:

Děj novely se odehrává během prusko-francouzské války. Z Francie chtějí uprchnout dostavníkem někteří vážení občané se svými manželkami. Mezi ostatními je i prostitutka Alžběta Roussetová, které všichni pro její postavu neřeknou jinak než Kulička. Na hranicích jsou zastaveni německými vojáky, nesmějí pokračovat dál a musejí se všichni ubytovat v hotelu. Všichni čekají, co se bude dít. Večer si dá důstojník zavolat Kuličku, která se za chvíli vrátí bledá vzteky. Dámy se jí ptají, co německý voják chtěl, a ona jim popravdě řekne, že se s ní chtěl vyspat a ona odmítla. Dámy si jí teď cenní trochu více. Každá večer přijde za Kuličkou hostinský se vzkazem od důstojníka, ale ona pokaždé odmítne. Když to trvá už dlouho, snaží se ji všichni přemluvit, aby to udělala, protože jinak neodjedou. Alžběta dlouho nechce, protože ten muž není Francouz. Když ale tak naléhají, přece jen se podvolí jeho vůli a odejde k němu. Druhý den může dostavník jet dál. Ale všichni, kteří Alžbětu přemlouvali, nyní odsuzují její smutek a ani si jí nevšimnou. Ona celou cestu pláče.

Úryvek z knihy:

„Vystoupíte, dámy a pánové?“

Se světeckou poslušností obě jeptišky pokorně vystoupily jako první. Potom se objevili hrabě a hraběnka, za nimi továrník a jeho žena, dále Loiseau, strkající před sebou svou statnější polovici. Loiseau, jakmile sestoupil, pozdravil důstojníka: „Dobrý den,“ spíše z opatrnosti, než ze zdvořilosti. Důstojník, drzí jako vtělená všemohoucnost, se na něho díval a neodpověděl.

Kulička a Cornudet vystoupili poslední, ačkoli seděli nejblíže. Tvářili se před nepřítelem vážně a důstojně. Tlustá děva se snažila ovládnout a být klidná; demokrat se smutně roztřesenou rukou kroutil dlouhé rezavé vousy. Chtěly si zachovat důstojnost, neboť chápali, že při takových setkáních každý vystupuje tak trochu jako zástupce své země; a poněvadž byli oba uraženi ohebností svých druhů, Kulička chtěla ukázat více hrdosti než její sousedky, počestné ženy, zatím co Cornudet pociťoval povinnost být příkladem, a dával tedy najevo odpor, v němž začal rozkopávání silnic.

Vstoupili do veliké kuchyně hostince a Němec si dal předložit povolení k odjezdu, podepsané velícím generálem. V povolení byla zaznamenána jména, popis a povolání každého cestujícího a důstojník si je dlouho prohlížel, porovnávaje osoby s napsanými záznamy.

Potom náhle prohlásil: „V pošátku.“ A zmizel.

Znaky díla:

Francouzská realistický novela z doby napoleonských válek kritizuje společnost, ukazuje její chyby a upozorňuje, že i takoví lidé na okraji společnosti, jako jsou prostitutky, mohou mít lepší charakter, než takzvaně počestní občané.


Přidal: Eliko 09.06.2011
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 392
Zhlédnuto: 4328 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Guy de Maupassant : Věno Guy de Maupassant: KuličkaČtenářský deník