< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Alexandre Dumas: Robin HoodViktor Dyk: Krysař (2)Čtenářský deník

Jaroslav Durych: Sedmikráska

Obsah díla:

Příběh lásky mladého muže k dívce, kterou spatřil jen jednou v životě a na kterou nemůže zapomenout. Dívka je z chudé rodiny a snaží se najít zaměstnání. Mladík se ale krátce po seznámení odstěhuje z města. V novém bydlišti se zamiluje do služky. Po nějaké době znovu potkává lásku, je jí mladičká prodavačka, která dostává výpověď. Když to mladík uslyší, sám obstará dívce místo písařky v Praze. I v Praze potkává krásnou dívku, která pracuje u stejné firmy jako mladičká prodavačka. Chce nalézt prodavačku. Ale to se mu nepodaří. Naposled potkává krásnou chudou dívku mezi žebráky a dá jí almužnu. Mladík je zarmoucen svými city, protože se sedmkrát zamiloval a žádnou z dívek už nepoznal. Nakonec k němu přichází dívka v chudých šatech a daruje mu kytici sedmikrásek. Odhalí mu, že pořád potkával ji, vždy v jiné podobě a nikdy ji nepoznal. Ona sama zjistila jeho jméno a chtěla jít s ním, ale neodvažovala se.

Úryvek z knihy:

"Sedmikrásko moje! Sedmkrát milovaná, sedmkrát nalezená, sedmkrát spanilá, kdybych byl sedmkrát živ, ještě bych tě nemohl míti dost rád!"

A tu jí z očí vytryskly slzy, vrhla se mu do náručí a štkala na jeho šíji nejkrásnější přiznání lásky beze slov.

Pak seděli u stolu proti sobě a lampa stála na stole stranou. Vyprávěli si; mnoho o sobě nevěděl, jen o svém strachu, nejistotách a mukách, o svém úžasu, když ji potkával, nepoznávaje ji. Přivíral oči a viděl mezi řasami sedm obrazů; otevřel oči a viděl jen jednu. Myslil, že bude žasnouti, jak je to možno, že z této jediné jako z duhy vyšlo sedm tajemných září, sedm životů, sedmeré štěstí. A zatím seděla proti němu prostá, srdečná a ztichlá, čekající na každé slovo a šťastná z jeho blízkosti.

Pak vyprávěla sama o všem, co se stalo od té chvíle, kdy se s ní rozloučil po setkání na hřbitově. Čím tesknější a opuštěnější byly chvíle jejího života, tím větší ticho se hloubilo po hlasem jejího vyprávění, tím jasněji a živěji vystupoval obrys jejích modrých šatů z pozadí tmy, tím byli spolu samotnější a jistější, že se našli navždy. Vyprávěla o své službě, ve venkovském městě, kde ji potkal v šatech, které nyní má na sobě.

Pak otevřela košík, položila na stůl krabici s fotografiemi a ukázala mu jednu, kterou mu chtěla poslat, ale zdržela ji nějaká myšlenka, že ji najde a pozná i bez podobenky. Věděla o něm dobře, i když se sám přestěhoval; a když sama změnila místo a šla za prodavačku, chtěla mu psáti asi den předtím, než byla překvapena jeho příchodem. Psaní tenkrát neposlala, poněvadž se jí zdálo, že psáti neumí. Když přijel, už nebylo třeba psát.


Přidal: jenikkozak 09.06.2011
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 436
Zhlédnuto: 4596 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Alexandre Dumas: Robin HoodViktor Dyk: Krysař (2)Čtenářský deník