< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (1. díl) (2)Jaroslav Hašek: Školní čítanky a jiné satiryČtenářský deník

Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (1. díl)

Doba děje: Začátek 20. století - 1. světová válka

Místo děje: Rakousko-Uhersko

Obsah díla:

V prvním díle čtyřdílného románu se seznámíme s hlavní postavou. Je jí tichý, skromný a hrdinný voják Švejk. Když se doví, že v Sarajevu byl spáchán atentát na následníka rakouského trůnu Ferdinanda, odebere se do hospody U kalicha, kde si nedá pozor a řekne, že brzy bude válka. Toho využije civilní strážník Bretschneider a zatkne ho. Švejk je vyslýchán a potom je lékaři uznán za „úředního pitomce a blba“.

Podepsal udání a ráno ho odvezli k trestnímu soudu a odtud k soudnímu lékaři. Komise se shodla, že Švejk je „notorický blb a idiot“ a poslala ho do blázince. Tam ho uznali za simulanta mdlého rozumu a propustili ho. Vrátil se proto ke své posluhovačce paní Mullerové. Na začátku války se nechá Švejk vést posluhovačkou na vojnu. Stále volá: „Na Bělehrad, na Bělehrad!“ je zatčen pro pobuřování obyvatelstva, od výslechu ho ale pošlou do blázince. Švejkovi se zde líbí, ale brzy ho vyhodí i odtud.

Dostane se do vězení, kde se při jednom kázání polního kuráta Katze dojetím rozbrečí. Kaplana tím zaujme a ten si vezme Švejka za svého sluhu. Brzy ho ale prohrává v kartách, a hrdina se tak ocitne u nového pána, nadporučíka Lukáše. Spolu jsou přeloženi do Budějovic k 91. pluku.

Úryvek z knihy:

Sarajevský atentát naplnil policejní ředitelství četnými oběťmi. Vodili to jednoho po druhém a starý inspektor v přijímací kanceláři říkal svým dobráckým hlasem:
„On se vám ten Ferdinand nevyplatí!“
Když Švejka zavřeli v jedné z četných komor prvého patra, Švejk našel tam společnost šesti lidí. Pět jich sedělo kolem stolu a v rohu na kavalci seděl, jako by se jich stranil, muž v prostředních letech.
Švejk se počal vyptávat jednoho po druhém, proč jsou zavřeni.
Od těch pěti sedících u stolu dostal takřka úplně stejnou odpověď:
„Kvůli Sarajevu!“ – „Kvůli Ferdinandovi!“ – „Kvůli té vraždě na panu arcivévodovi!“ – „Pro Ferdinanda!“ – „Za to, že pana arcivévodu odpravili v Sarajevu!“
Šestý, který se těch pěti stranil, řekl, že s nimi nechce nic mít, aby na něho nepadlo nějaké podezření, on že tu sedí jen pro pokus loupežné vraždy na pantátovi z Holic.
Švejk si sedl do společnosti spiklenců u stolu, kteří si už podesáté vyprávěli, jak se do toho dostali.
Všechny to až na jednoho stihlo buď v hospodě, ve vinárně, nebo v kavárně. Výjimku dělal neobyčejně tlustý pán s brýlemi, s uplakaným očima, který byl zatčen doma ve svém bytě, poněvadž dva dny před atentátem v Sarajevu platil u Brejšky za dva srbské studenty, techniky, útratu a detektivem Brixim byl spatřen v jejich společnosti opilý v Montmartru v Řetězové ulici, kde, jak již v protokole potvrdil svým podpisem, též za ně platil.
Na všechny otázky při předběžném vyšetřování na policejním komisařství stereotypně kvílel: „Já mám papírnický obchod.“
Načež dostával taktéž stereotypní odpověď: „To vás neomlouvá.“

Znaky díla:

Tento Haškův román ukazuje společnost ovlivněnou První světovou válkou. Autor kritizuje armádu, válku, císařství, církev...

Používání hovorového jazyka, vulgarismů, germanismů.


Přidal: jenikkozak 09.06.2011
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 491
Zhlédnuto: 8014 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (1. díl) (2)Jaroslav Hašek: Školní čítanky a jiné satiryČtenářský deník