< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Matěj Anastazia Šimáček: Duše továrnyFráňa Šrámek: Stříbrný vítrČtenářský deník

Fráňa Šrámek: Splav

Obsah díla:

Sbírka lyrických básní - Splav pochází z roku 1916. Hlavním tématem je zdůraznění krásy přírody. Básník zde opěvuje přírodu (lesy, slunce, louky). Básně zdůrazňují také to, jak tyto věci vnímáme. Snaží se ukázat jak přírodu vnímáme my lidé. Objevují se zde i verše proti válce=protiválečné verše (kupř. 30.srpen 1914). Tato báseň líčí utrpení a bolest vojáků bojujících v 1.světové válce. Splav Tato báseň je o nenaplněné lásce. Muž si zidealizuje ženu, ale nemůže takovou potkat. Místo aby se oženil hledá svoji ideální partnerku. Hledá ji však proto, že lásky bojí, takže vlastně může být rád, že ji nepotkal.

Úryvek z knihy:

A až bys mi odešla, ach, zvečera již, bys na mě nemyslela víc, jen na prosebný a děkovný můj hlas, jako bych jen splavem byl, který v lukách krásně zpívat slyšelas..."

Můj názor:

Básník zde opěvuje přírodu, zřejmě k ní měl opozitivní vztah, také píše o nenaplněné lásce, možná se s hlavním hrdinou ztotožnil, i když v básni si hlavní hrdina ženu idealizuje, proto, aby ve skutečnosti takovou nenašel-bojí se citů. Sbírka je též o válce, autor chtěl poukázat na utrpení, které vojáci ve válce zažívali. Odraz utrpení lidí v kontrastu s krásou přírody.

Přidal: sheeni 20.05.2011
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 189
Zhlédnuto: 12139 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Matěj Anastazia Šimáček: Duše továrnyFráňa Šrámek: Stříbrný vítrČtenářský deník