< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Ken Kesey: Vyhoďme ho z kola venJan Ámos Komenský: Labyrint světa a ráj srdce (2)Čtenářský deník

Ladislav Klíma: Utrpení knížete Sternenhocha

Obsah díla:

Utrpení knížete Sternenhocha je velmi neobvyklá kniha, která líčí život již zmiňovaného knížete a jeho ženy Helgy. Knížeti je třicet tři let, jeho žena je však podstatně mladší. Jejich činy jsou velmi absurdní a až groteskně nadsazené. Helga svého muže nenávidí, znemožňuje ho svým chováním a dokonce zabije jejich dítě, tím že ho utluče o nábytek. Kníže neví jestli má svou ženu milovat nebo nenávidět, tak se zmítá někde mezi tím. Psychicky týraný manžel neví jak dál, tak nakonec nechá svou ženu zemřít hroznou smrtí hladem, sám však také umírá. Smrt je však v této knize symbolem smíření. → ,,A ve chvíli, když zavírali nad ním rakev, vzplanula tvář mysticky, jakoby vlastním světlem, pod pohledem slunce. Po celý den se neobjevilo - a zapadlo hned opět za mrak v ten okamžik, když zapadlo víko nad hlavou Pokorného Vítěze. Nenávist vůči sobě přivedla manžele až na dno svých možností a touha po prosazení vlastních cílů je dovedla až ke konci, ke smrti.

Úryvek z knihy:

Bydlím opět ve svém zámku, Sausteině, poblíž něhož jsem v lese spatřil Jejího ducha. Zámek je veselý, na vlídné rovině, ne jako onen hrad v hrozivém pohoří položený. Bývalo mně zde vždy dobře. A nyní - nyní - óh! Marně jsem se těšil , že mne ozdraví jistota. - Ach, jak si člověk zveličuje, okrašluje to, v čem vidí svou jedinou naději, svou záchranu !

Můj názor:

V této knize jsou důležité zejména názory a chování hlavních hrdinů. Oba touží uchopit život pevně do svých rukou a oba nesnáší svůj protějšek. Jejich chování je ještě nadsazení, takže je někdy až absurdní a drastické, hlavně když autor popisuje, jak Helgy zabíjí své dítě, nebo jak umírá hlady pomalou smrtí. Manželé se nenávidí. Ani jeden se nechce vzdát své individuality a nakonec na své šarvátky oba tvrdě doplatí. Ani jeden se nechce podřídit a místo o individualitu nakonec oba přijdou o život. Kniha není moc typická pro českou literaturu, autor byl ovlivněn hlavně Nietzschem a Schopenhauerem. Utrpení knížete Sternenhocha je romaneto- typické pro romaneto jsou hlavně fantastické motivy a autobiografické prvky. Také se zde objevují iracionální situace a jejich iracionální výklad.

Přidal: sheeni 20.05.2011
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 345
Zhlédnuto: 4871 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Ken Kesey: Vyhoďme ho z kola venJan Ámos Komenský: Labyrint světa a ráj srdce (2)Čtenářský deník