< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Honoré de Balzac: Otec GoriotCharles Baudelaire: Malé básně v prózeČtenářský deník

Eduard Bass: Lidé z maringotek

Obsah díla:

Po svém velkém úspěchu s vydáním knihy Cirkus Humberto se Eduard Bass rozhodl vydat další knihu z cirkusového prostředí. Kniha Lidé z Maringotek je souborem příběhů z prostředí cirkusu. Příběh vysloužilého voltižéra: Vincek byl cirkusovým jezdcem. Při svém povolání poznal mnoho žen. Jednou se ale zamiloval do krasojezdkyně Ninočky. Bylo jí však teprve patnáct let a Vincka čekala vojna. Než ale odjel přísahali si lásku. Po příjezdu z vojny čekalo ho trpké zděšení, rodiče se s Ninočkou odstěhovali, aby jí našli nějakého bohatého ženicha. Vincek se jí rozhodl hledat. Když jí našel bylo už pozdě. Ninočka měla svého snoubence, ten ve Vinckovi objevil soupeře a tak si odvezl Ninočku na své panství. Vincek se vrátil zpět k cirkusu. Za nějaký čas se k cirkusu vrátila i Ninočka, ale s dítětem. Vincek se neptal a ani ona o tom nemluvila. Několik let spolu spokojeně žili. Až jednoho dne Ninočka beze slova odešla. Sbalila si kufr a najednou byla pryč. Vincek dal její dítě ke své sestře, která si vzala mlynáře a nezbylo mu nic jiného než doufat, že se Ninočka vrátí.

Úryvek z knihy:

Pochválena budiž ruka Páně, která nám nadělila víno! Popiješ a jazyk ožije. Popiješ, a řeč se sama prodere jako pramínek. Někdy i proudem vyrazí jak jarní voda z ledoviště a přepodivné případnosti vyplaví, až se podivíš, jaký je Pánbůh na lidské osudy majstr.

Můj názor:

Autor napsal tuto knihu hlavně kvůli velkému úspěchu jeho předchozí knihy z cirkusového prostředí- Cirkus Humberto. Lidé z maringotek ovšem byli pro napsání těžší, jelikož kniha je souborem povídek, které na sebe nenavazují. Tématem spadají povídky do prostředí ,,maringotek´´ , do cirkusu, autor zde popisuje život účinkujících, hlavně tedy jejich soukromý život mimo jeviště. Popisuje jejich životní osudy, co prožívají a že mají také problémy a starosti stejně jako ostatní lidé.

Přidal: sheeni 20.05.2011
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 293
Zhlédnuto: 5399 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Honoré de Balzac: Otec GoriotCharles Baudelaire: Malé básně v prózeČtenářský deník