< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (1. díl)Jaroslav Havlíček: Petrolejové lampyČtenářský deník

Jaroslav Hašek: Školní čítanky a jiné satiry

Obsah díla:

Poslanec Václav Kotlář Povídka je o poněkud neobvyklém poslanci. Václav Kotlář se narodil na statku mezi skotem, prasaty, slepicemi a ostatními domácími zvířaty. Jednoho dne byl ale zvolen za poslance 37. okrasu. Všude, kde chtěli mít lidé pole a zvířata v pořádku, tam volili Václava Kotláře. Místo politických seminářů Václav Kotlář navrhoval dobytkářský kurs. Jeho politický program se také orientoval na význam chovu a krmení dobytka.

Úryvek z knihy:

,,Chováme drůbež buď na maso, nebo drůbež nosnou. Dle toho, jaký směr zvolíme , vybíráme si ku chovu jiné druhy drůbeže. Radikálové však vůbec slepice nechovají, a proto radikálům slepice vůbec nic nenesou. pak je ovšem konec s radikální politikou.´´ Poslední mladočech v Košířích Košíře je obyčejná vesnička, která má vlastní školu, městský úřad, hasičskou stříkačku a městského tajemníka. Jednou se zde stala vražda. Na policejní strážnici se utloukli strážníci reverenda Spurného. Povídka vypráví o posledním mladočechovi, který se jmenoval Nůše. Dříve zde totiž existoval politický klub Mladočeši, který se rozpadl a zbyl z něj jen Nůše. I ten ale nakonec zdrhl.

Můj názor:

Povídky Jaroslava Haška se vždy odehrávají ve velmi krátkém časovém úseku. Vždy vyprávějí o něčem neobvyklém. Jako třeba agrární poslanec Václav Kotlář. Povídky jsou o životě českého národa. Jaroslav Hašek se zde staví zejména proti byrokracii, měšťáctví a rozebírá v nich tehdejší problémy s využítím ironie a satiry. Satiry má kniha dokonce v názvu. Řada povídek má stejnou atmosféru jako Haškovo nejznámější dílo - Osudy dobrého vojáka Švejka. Autor ve svém díle často využívá vulgarismy, hovorová slova, zřejmě aby podtrhl atmosféru ve které se děj odehrává.

Přidal: sheeni 20.05.2011
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 254
Zhlédnuto: 4138 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (1. díl)Jaroslav Havlíček: Petrolejové lampyČtenářský deník