< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Lyman Frank Baum: Čaroděj ze země OzPetr Bezruč: Slezské písně (2)Čtenářský deník

Božena Benešová: Don Pablo, don Pedro a Věra Lukášová

Obsah díla:

Povídka Don Pablo, don Pedro a Věra Lukášová vypráví o třináctileté dívce Veře Lukášové.

Jako malá ztratila oba rodiče a vyrůstala jen s maloměšťáckou babičkou. Najednou ale začala pociťovat nedostatek pochopení a proto si začala hrát na hledání pravdy. Předlohou pro její hru se jí stala povídka o hodném donu Pablovi a zlém donu Pedrovi, která se odehrává ve Španělsku. Rozhodla se,že musí vykonat soud nad donem Pedrem, ale protože neuměla Španělsky, chtěla se to naučit. Zjistila, že jediný, kdo umí španělsky je pan Láb. Mezitím se spřátelí s chlapcem Jarkem, který náhodou objeví místo v zarostlém keři, kam si Věrka chodí hrát. Při hře ztělesňuje dona Pabla modrý míč a dona Pedra červený.

Věrčina babička se jednou seznámí s panem Lábem a pošle za ním Věrku. Ten ji opije a Věra ho omráčí. Potom to celé vypráví Jarkovi a ten jí slíbí, že se mu pomstí.

Věra Lukášová: třináctiletá dívka, pociťující nedostatek pochopení, chce nalézt pravdu, snaží se utéct do světa snů a fantazie.

Úryvek z knihy:

Věra škubla loktem a na její dětské tváři se objevil týž soustředěný výraz, jaký ji provázel jen někdy v úplné samotě oblasti. „Za nejhlubší tajemství života považuji, kdyby někdo věděl, jak rozeznati zlo a dobro,“ řekla těžce a výraz soustředěného napětí vzrostl až do bolesti.

Můj názor:

Povídka líčí osud jedné třináctileté dívky. Věra prožívá dobrodružství (při hře o hledání pravdy), první lásku, zklamání, autorka zde důraz na Věrčiny city. Věrka je velmi zvídavá, aby mohla vykonat soud chce se naučit Španělsky. Na konci příběhu Věra také pociťuje strach, protože když omráčila pana Lába, (dala mu ránu pěstí do ohryzku a on upadl) myslela si, že ho zabila, proto také hned běžela za Jarkem, aby mu vše řekla. Jarek se jde podívat, jestli je to pravdy, ale brzy zjistí, že pan Láb je živ = šťastný konec.

Přidal: sheeni 20.05.2011
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 303
Zhlédnuto: 4179 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Lyman Frank Baum: Čaroděj ze země OzPetr Bezruč: Slezské písně (2)Čtenářský deník