< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Charles Dickens: David CopperfieldCharles Dickens: Oliver Twist (3)Čtenářský deník

Charles Dickens: Oliver Twist (2)

Místo děje: Londýn, okolí

Postavy:

Oliver Twist - sirotek, kterému se vysmívali, tak uprchl a byl chycen bandou zlodějů. Poté se ho ujal starý pán a Oliver našel otcovu závěť.
Pan Brownlow - hodný starý pán, který se Olivera ujal
Fagin - člen zlodějské bandy, přechovávač kradeného zboží; vychovává mladé chlapce k zlodějně
Lišák - nejlepší Faginův učeň, je zatčen a uvězněn
Monks - nevlastní bratr Olivera Twista, snaží se ho přimět provedení trestného činu - zdědil by místo Olivera velké jmění
Bill Sikes - Zloděj, využívá Olivera, zabije Nancy, nakonec se uškrtí, když chce utéct z domu obklíčeného davem
Nancy - zlodějka, Sikesova pomocnice, miluje ho, prozradí celou lupičskou bandu, aby ochránila Olivera, Sikese vydal odmítne. Sikes ji zabije

Obsah díla:

Román Oliver Twist se odehrává v Anglii, v Londýně. Kniha je rozdělena do několika kapitol. Stejnojmennou hlavní postavou je syn jedné chudé mladé ženy, která zemřela při porodu. Po této události je dán do sirotčince, kde ho týrají. Odtud je odveden a je nabídnuto 5 liber tomu, kdo se o něho postará. Nakonec se dostane do opatrovnictví k panu Sowerberrymu, což je místní pohřebník. Mimo pana Sowerberryho se k němu lidé chovají hrozně. Nejhorší urážky snáší od Noema Claypola, který se ho vždy snaží rozzuřit a vyprovokovat. Vysmívá se mu, že mu zemřela matka, což Olivera rozbrečí, ale nedá se a jednou ho za ty urážky zmlátí. Trest ho ovšem nemine - zavřou ho za to do sklepa.

Proto Oliver brzy uprchne do Londýna. Na cestě se zastavil v malém městečku, kde potkává Ferinu (Lišáka), ten mu dá šaty a jídlo a spolu s dalším mužem - Faginem odjíždějí do Londýna. Když jde Oliver jednou s Ferinem a Charliem ven, všimne si, že okrádají nějakého starého pána, když to Oliver vidí, lekne se a uteče. Starý pán si ho ovšem všimne a vyběhne za ním, jelikož si myslí, že on je ten zloděj. Při soudu se celá věc vysvětlí, a Oliver omdlí. Okradený pan Brownlow je velmi hodný a Olivera se ujme. Po tom co se uzdraví je poslán do knihkupectví vrátit knihy, ale chytí ho Faginova parta.

Další ze zlodějů, Bill Sikes, chce spáchat velkou loupež. Oliver je malý a tak se bude hodit. Při této akci je Oliver postřelen a skončí v příkopě, kde leží dva dny. Pak se dostane do onoho domu a rodina se ho ujme. Jmenují se Maylieovi. Zanedlouho jede do Londýna usvědčit zloděje, ale jejich doupě je prázdné. Jednou Nancy, zlodějka ve Faginově tlupě slyší Monkse, což je nevlastní bratr Olivera Twista, že jak někomu říká, že objevil pytlík s medailónkem a prstenem Oliverovy matky. To už je ale pytlík v řece .

Oliver se to dozví a s rodinou pátrají po jeho ztracené minulosti, při tom najdou dopis od Oliverova otce, který mu odkazuje 3000 liber, jeho bratr Monks dostává 800 liber. Také je chycena Faginova parta. Monks odjede do Říma, kde zemře a Oliver odchází s panem Browlowem.

Úryvek z knihy:

„Ano hošíčku, půjdeš“ řekl starý pán. „Ty knihy jsou na židli vedle mého stolu.přines je dolů.“

Oliver, plný radosti, že může něčím posloužit přinesl s velkým chvatem knihy pod paždím dolů a s čepicí v ruce čekal na příkaz, co má v knihkupectví vyřídit.

„Řekneš mu,“ pravil pan Brownlow, „žes mu přinesl tyhle knihy zpátky a žes mu přišel zaplatit ty čtyři libry deset, které mu dužím. Tohle je pětilibrová bankovka, přineseš mi tedy nazpátek deset šilinků.“

Znaky díla:

Kniha je rozdělena do kapitol. Autor se snaží vylíčit život v tehdejší společnosti, ukázat na tehdejší mravy. Hlavní myšlenkou je ukázat Londýnskou spodinu, tedy zloděje a ukázat jací skutečně jsou. Všemu tomu ovšem dominuje příběh Olivera Twista, chudého chlapce, který byl zloději chycen, aby pomohl jejich zločinu. Kniha se vyznačuje kritickým pohledem na soudobé instituce.

Autor dobře vykresluje tehdejší společenskou situaci, život nižších vrstev a kriminálních živlů. V tehdejší době zloději často chytali malé děti, aby jim v jejich zločinech pomáhali a ti se z této situace většinou nedokázali dostat a končili ve vězení a na šibenici. Tento příběh je poněkud netypický, jelikož končí happyendem, kdy Oliver zdědí peníze a vymaní se z prostředí, kam se dostal ne vlastní vinnou. Oliver působí jako skromný, milý chlapec, který si i přes zkažené okolí dokázal zachovat morální vlastnosti.

Kniha je psána spisovným jazykem, ovšem mluva zlodějů je nespisovná, argotická - výrazy, kterým rozumí pouze zloději.


Přidal: sheeni 20.05.2011
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 712
Zhlédnuto: 8670 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Charles Dickens: David CopperfieldCharles Dickens: Oliver Twist (3)Čtenářský deník